PDA

Просмотр полной версии : Ведение учеток за других лиц


Maksud Dadaboev
17.03.2010, 11:10
Мне кажется, широко распространенная на этом форуме практика, когда модератор заводит учетку для другого человека и ведет от его имени беседы - не очень "правильная".

Речь идет о многочисленных известных деятелях культуры, которых интервьюирует Нигора Умарова и которые затем "отвечают" на вопросы форумчан и "беседуют" с ними. Всем известно, что набирает сообщения за этих людей сама Нигора, пересказывая слова, иногда, возможно, вольно. Мы же не можем этого знать.

Ну не поверю я, что Пиримкул Кодиров набирал длинные тексты без ошибок на правильной узбекской кириллице. Наверняка и другие деятели участвуют на форуме по этой схеме.

Нужны ли юфоруму такие виртуальные "участники"? Им еще и Real ID автоматом дают.

Timur Salikhov
17.03.2010, 11:16
Мдя...:shok: я в шоке.

JackDaniels
17.03.2010, 11:20
Э… Весна чтоль?
Почему за меня ни кто ни чего не пишет?
Не порядок прям ;)

Maksud Dadaboev
17.03.2010, 11:41
А некоторые т.н. "постинги" академика Наима Каримова выглядят как копи-паст из его трудов, и он может даже не подозревает, что он это написал на форуме.

Реально, ситуация очень кривая. Я могу этим уважаемым аксакалам захотеть написать в личку о своих проблемах и попросить совета. Но я не хочу, чтобы мои исповеди читала молодая девушка, совет которой мне не нужен и с которой я делиться не желал.

Надо отчетливо ставить предупреждение в подписи таких "виртуалов", что они сами не читают и не пишут.

Это еще один штрих к дискуссии о Real ID. Реалайди должен быть реально реальным, извините за тавтологию. И выдавая значок практически виртуальным персонажам, форум в какой-то мере дискредитирует ценность этого значка.

Timur Salikhov
17.03.2010, 11:46
Настоятельно прошу администрацию рассмотреть данный случай и дать исчерпывающее разъяснение. Мне это абсолютно не нравится.

JackDaniels
17.03.2010, 11:48
"постинги" академика Наима Каримова выглядят как копи-паст из его трудов
Ну что мешает копить свои труды?

я не хочу, чтобы мои исповеди читала молодая девушка
Ой, а я оч хочу, дэ.

предупреждение в подписи таких "виртуалов", что они сами не читают и не пишут.
Таких не видел

Реалайди должен быть реально реальным, извините за тавтологию
И так все знают ху из ху

форум в какой-то мере дискредитирует ценность этого значка.
Люди, а не форум.

Наташа
17.03.2010, 16:43
Страсти -прям "мертвые души" настоящие...:) Очень интересно, а кто голосует за этих "реальных виртуалов" на голосованиях?, а призы получает?...:)

Nigora Umarova
17.03.2010, 16:49
Мне кажется, широко распространенная на этом форуме практика, когда модератор заводит учетку для другого человека и ведет от его имени беседы - не очень "правильная".

Речь идет о многочисленных известных деятелях культуры, которых интервьюирует Нигора Умарова и которые затем "отвечают" на вопросы форумчан и "беседуют" с ними. Всем известно, что набирает сообщения за этих людей сама Нигора, пересказывая слова, иногда, возможно, вольно. Мы же не можем этого знать.

Ну не поверю я, что Пиримкул Кодиров набирал длинные тексты без ошибок на правильной узбекской кириллице. Наверняка и другие деятели участвуют на форуме по этой схеме.

Нужны ли юфоруму такие виртуальные "участники"? Им еще и Real ID автоматом дают.

Hurmatli Maksud Dadaboev!
"Xato"imni ko'rsatganingiz uchun "rahmat".
Birinchidan, forumchilarning madaniyat va adabiyot ahliga bergan savollariga o'zim to'g'ridan-to'g'ri javob berishga ma'naviy haqim yo'q. Buni men juda yaxshi bilaman. Bu insoniylik nuqtai nazariga to'g'ri kelmaydi. ularning nomidan "gapirmaganman!!!" ham.
To'g'ri, Pirimqul Qodirov kompyuter oldida o'tirib matn termaganlar 80 dan oshgan insonning kompyuter oldida o'tirib matn terishini ko'z oldingizga keltirolmagansiz. Biroq shuni yaxshilab bilib olingki, forum ahlining savollarini qog'oz variantida taqdim etib, javoblarini diktafonga yozib forumga qo'yganman. Birdan - bir "gunohim" shu. :-)


Нужны ли юфоруму такие виртуальные "участники"? Им еще и Real ID автоматом дают.

Balki sizning fikringizcha kerakmasdir. Biroq o'zbek internetini foydali ma'lumotlar bilan to'ldirish uchun shunday ma'lumotlar nihoyatda zarur.
"Real ID" masalasiga kelsak nahotki asarlari butun dunyoga mashhur, dunyo taniydigan shaxslarni "Real Id" ga o'tkaza olmasak? Bu ularga nisbatan hurmatsizlikni bildirmaydimi?

Fikrlarimni o'zbek tilida anglay olmagan bo'lsangiz rus tilida bayon etaman.

Nigora Umarova
17.03.2010, 16:58
А некоторые т.н. "постинги" академика Наима Каримова выглядят как копи-паст из его трудов, и он может даже не подозревает, что он это написал на форуме.

Реально, ситуация очень кривая. Я могу этим уважаемым аксакалам захотеть написать в личку о своих проблемах и попросить совета. Но я не хочу, чтобы мои исповеди читала молодая девушка, совет которой мне не нужен и с которой я делиться не желал.

Надо отчетливо ставить предупреждение в подписи таких "виртуалов", что они сами не читают и не пишут.

Это еще один штрих к дискуссии о Real ID. Реалайди должен быть реально реальным, извините за тавтологию. И выдавая значок практически виртуальным персонажам, форум в какой-то мере дискредитирует ценность этого значка.

E'tiboringiz uchun professor Naim Karimov Uzinfocom markaziga kelib mavzudagi savollarga javob berdilar. Forumga kerakli ma'lumotlarni bevosita mening texnik yordamim orqali kiritdilar.
Keyin birovning nomidan maslahat berish "mening ishim"ga kirmaydi. Ular kabi Ko'p va xo'p tajribaga ega emasman.
Savollaringizga javobni domlaning o'zlari beradilar. Sizningcha, savollarga men javob berayotgan bo'lsam xato o'ylaysiz.
Savollaringiz bemalol berishingiz mumkin. gapimga shubha bildirsangiz domla bilan yuzma-yuz uchrashib savollarga ular yoki men javob berayotganligimni aniqlashtirsangiz bo'ladi.

OmoN
17.03.2010, 17:20
Ведение учеток за других лиц
Ажойиб... Қарсаклар...
виртуал-реал айдиларнинг хабарларини ўқишга Сизни нима мажбур қиляпти?
Мне кажется, широко распространенная на этом форуме практика, когда модератор заводит учетку для другого человека и ведет от его имени беседы - не очень "правильная".
Бунинг ўрнига қандай "тўғрироқ" усул таклиф қила оласиз? Шундай таклиф киритинг-ки форумда атоқли адибларимизнинг ҳали чиқмаган китобларидан, биз билмаган қирраларидан доим хабардор бўлиб турайлик. Ва бу ҳеч кимга ҳалақит бермасин.
Речь идет о многочисленных известных деятелях культуры, которых интервьюирует Нигора Умарова и которые затем "отвечают" на вопросы форумчан и "беседуют" с ними. Всем известно, что набирает сообщения за этих людей сама Нигора, пересказывая слова, иногда, возможно, вольно.
Адабиёт ва санъат арбобларининг хабарларини уларнинг ўрнига Нигора опа киритаётганларини энди билдингизми? Мен бошиданоқ бунга шубҳа қилмаган эдим. Бу нарса менга умуман ҳалақит бермайди. Менга хабарларни ким форумга киритгани эмас хабарлар кимга тегишли эканлиги муҳим.
Мы же не можем этого знать.
Билишингизга нима ҳалақит беряпти? Пиримқул Қодиров, Наим Каримов ёки бошқа арбоблар билан боғланиб сўрасангиз айтишади.
Ну не поверю я, что Пиримкул Кодиров набирал длинные тексты без ошибок на правильной узбекской кириллице.
Я тоже.
Наверняка и другие деятели участвуют на форуме по этой схеме.
Бўлиши мумкин. Бу нарса шахсан менга ҳалақит бермайди.
Нужны ли юфоруму такие виртуальные "участники"
юФорумни билмадим-у лекин менга керак.
Им еще и Real ID автоматом дают.
Уларнинг статуслари мени қизиқтирмайди.

Сиз айтган виртуал-реал арбобнинг ҳар бир хабари форумга етиб келгунича қанча меҳнат кетганини биласизми?

DarkCrew
17.03.2010, 18:08
Nigora Umarova,
وكنت قد ترجمت إلى اللغة الصينية!

Husen
17.03.2010, 18:10
Ну не поверю я, что Пиримкул Кодиров набирал длинные тексты без ошибок на правильной узбекской кириллице. Наверняка и другие деятели участвуют на форуме по этой схеме.
Мен бевосита Нигора опанинг беминнат хизматлари туфайли севимли ёзувчиларим Тоҳир Малик ва Пиримқул Қодировларнинг дастхатлари битилган асарларини олишга муваффақ бўлдим. Э, бунинг сурурини, роҳатини адабиёт ишқибозлари яхши хис қилишади.
Агар сиз каби фикрлайдиган бўлсам, демак, дастхатларни ҳам ёзувчилар ўрнига Нигора опа қўйган деб ҳисоблашим керакми?
Қолаверса, педагогик фаолиятдан, модераторликдан вақт орттириб турли ижодкорлар, намоёндаларнинг остонасига қатнаётган Нигора Умаровани шон-шухратдан кўра форумдошларнинг таклиф ва мулоҳазалари, уларни ижод аҳли билан форум орқали яқинлаштириш мақсади кўпроқ қизиктиради.

Мақсуд Дадабоевнинг юқоридаги фикри ўзига хос "раҳмат" бўлибди, лекин! Илтимос, Нигора опа, бу каби фикрларга ўзингизни чалғитманг!!!

Maksud Dadaboev
17.03.2010, 18:26
Спасибо всем отписавшимся гневно. Я ничего не имею против культурной ценности этой практики. Прошу рассматривать вопрос с технической точки и с точки зрения правил форума. Нигора, ваши действия, по моему мнению, несмотря на всю их благородную подоплеку, идут вразрез с правилами форума. Или давайте менять правила, или будем последовательны.

Почитайте баталии про нарушения правил форума и дискуссии про статус Real ID - почему там администрация пытается строжайше соблюдать эти самые правила, чтобы не было кривотолков и двойных стандартов, а здесь благородная цель позволяет выбирать любые средства?

Супермодераторов в последнее время и за меньшие злоупотребления ограничивают в правах, а здесь супермодер творит что хочет при оголтелой поддержке, подкрепляемой доводами про ценность персонажей, о которых идет речь, и о том, что правила в таком случае не действуют.

На мой комментарий про то, что пользователь может захотеть отписать этим людям ЛС, которое он адресует именно им, и не хочет, чтобы третьи лица узнали об этих сообщениях даже в роли посредника, вы не ответили.

Husniddin Ato
17.03.2010, 18:27
Nigora Umarova,
وكنت قد ترجمت إلى اللغة الصينية!
Menimcha, DarkCtew Xitoy tiliga tarjima qilganlari haqida gapirayaptilar. Nimaniligini anglolmadim.

Nigora Umarova
17.03.2010, 18:28
Мақсуд Дадабоевнинг юқоридаги фикри ўзига хос "раҳмат" бўлибди, лекин! Илтимос, Нигора опа, бу каби фикрларга ўзингизни чалғитманг!!!

Форумдошимнинг фикрларини ўқиб "Ижод хусусида сўз" бўлими форумимизга керакмасдир деган фикр юзага келди.

OmoN
17.03.2010, 18:30
وكنت قد ترجمت إلى اللغة الصينية!
與中方在這裡?

Lutfillo Tursunov
17.03.2010, 18:35
Адибларимиз билан оригинал суҳбатдан ўзига фойдали фикрларни ололмаганлар ваҳима солмасада (мавзу муаллифини назарда тутганим йўқ.) Ўзлари ўзбекча тушунмайдию, яна дод-вой солишиничи.

Ҳурматли, Мақсуд Дадабоев! Аксарият суҳбатлар бизнинг саволларимиз асосида диктофонга ёзилиб келиб, кейин форумга жойланганини биламиз. Бу ҳақда ўша пайтиёқ айтилган.
Айрим адиблар эса (масалан, Тоҳир Малик) ўзлари форумдан фойдаланиб фикрларини билдиради. Қолганлари билан эса онлайн равишда мулоқот қилганмиз (улар Ўзинфоком марказига чақирилиб, суҳбат уюштирилган).
Суҳбатлар давомида Примқул Қодировдан ҳам, Худойберди Тўхтабоевдан ҳам, бошқа адибларимиздан ҳам ҳеч қаердан топиб бўлмайган фикрларни тинглаганман!
Ҳайронман, нега буни муаммо қилиб кўтариб юрибсиз. Баъзилар эса, янги дунё кашф этгандай қийқириб ётишибди.

Maksud Dadaboev
17.03.2010, 18:35
виртуал-реал айдиларнинг хабарларини ўқишга Сизни нима мажбур қиляпти?
Прошу воздержаться от переходов на мою скромную личность. Вопрос не обо мне и не о Нигоре. Обсуждаемая тема четко очерчена в заголовке топика. Приведенные имена - лишь примеры.

Ставим вопрос так: допустима такая практика или нет.

Если допустима, я могу завести пару десятков учеток за своих соседей-пенсионерок, и вещать от их имени. И уважаемые писатели и ученые здесь ни при чем, вернее косвенно при.

Бўлиши мумкин. Бу нарса шахсан менга ҳалақит бермайди.
юФорумни билмадим-у лекин менга керак. А правилами форума не допускается. При всем удобстве для вас. Не принимайте близко к сердцу. Я не спрашивал, устраивает ли это какого-либо пользователя лично. Речь, еще раз повторю, о трактовке правил и их применении.

Сиз айтган виртуал-реал арбобнинг ҳар бир хабари форумга етиб келгунича қанча меҳнат кетганини биласизми?
А это при чем? Тем более что на форум по большому счету они не приходили. Что мешает интервьюеру собрать вопросы, запостить от своего имени интервью, выделяя прямую речь опрашиваемого. Собрать дополнительно вопросы и сделать вторую серию интервью.

Заведение для этих целей виртуальной учетки, по моему скромному мнению, неконструктивно и избыточно.

Nigora Umarova
17.03.2010, 18:36
Спасибо всем отписавшимся гневно. Я ничего не имею против культурной ценности этой практики. Прошу рассматривать вопрос с технической точки и с точки зрения правил форума. Нигора, ваши действия, по моему мнению, несмотря на всю их благородную подоплеку, идут вразрез с правилами форума. Или давайте менять правила, или будем последовательны.

Почитайте баталии про нарушения правил форума и дискуссии про статус Real ID - почему там администрация пытается строжайше соблюдать эти самые правила, чтобы не было кривотолков и двойных стандартов, а здесь благородная цель позволяет выбирать любые средства?

Супермодераторов в последнее время и за меньшие злоупотребления ограничивают в правах, а здесь супермодер творит что хочет при оголтелой поддержке, подкрепляемой доводами про ценность персонажей, о которых идет речь, и о том, что правила в таком случае не действуют.

На мой комментарий про то, что пользователь может захотеть отписать этим людям ЛС, которое он адресует именно им, и не хочет, чтобы третьи лица узнали об этих сообщениях даже в роли посредника, вы не ответили.

Эътиборингиз учун фикримни жаҳл устида эмас самимият билан ёздим. Форумнинг темир қоидаси барча форумдошларим қатори менга ҳам таалуқли. Уларга қатъий амал қиламан.
Супермодераторлик фаолияти бу кўнгилга маъқул келганини қилиш эмас. Бу форумда қатнашиш учун икки баравар масъулият юклайди.
Ушбу инсонлар билан шахсий муаммоингизни ҳал қилмоқчи бўлсангиз, форумдаги ID ларига ишонмасангиз, менга контактларини сўраб шахсий хабар юборинг, мен уларнинг контактларини сизга бераман.

Lutfillo Tursunov
17.03.2010, 18:39
Форумдошимнинг фикрларини ўқиб "Ижод хусусида сўз" бўлими форумимизга керакмасдир деган фикр юзага келди.
Эътибор берманг, бу қилинаётган ишлар кимгадир ёқади, кимгадир ёқмайди. Форумдаги табиий ҳолат бу.

Maksud Dadaboev
17.03.2010, 18:40
Мен бевосита Нигора опанинг беминнат хизматлари туфайли севимли ёзувчиларим Тоҳир Малик ва Пиримқул Қодировларнинг дастхатлари битилган асарларини олишга муваффақ бўлдим. Э, бунинг сурурини, роҳатини адабиёт ишқибозлари яхши хис қилишади. Агар сиз каби фикрлайдиган бўлсам, демак, дастхатларни ҳам ёзувчилар ўрнига Нигора опа қўйган деб ҳисоблашим керакми? Қолаверса, педагогик фаолиятдан, модераторликдан вақт орттириб турли ижодкорлар, намоёндаларнинг остонасига қатнаётган Нигора Умаровани шон-шухратдан кўра форумдошларнинг таклиф ва мулоҳазалари, уларни ижод аҳли билан форум орқали яқинлаштириш мақсади кўпроқ қизиктиради. Мақсуд Дадабоевнинг юқоридаги фикри ўзига хос "раҳмат" бўлибди, лекин! Илтимос, Нигора опа, бу каби фикрларга ўзингизни чалғитманг!!!
Да при чем тут Максуд Дадабоев? И это, что, если Нигора опа не завела бы учетки для них, а просто сделала материал - они бы отказались давать автографы? Эксклюзивные мысли для юфорума - это одно. Учетка участника юфорума - другое.

Еще раз: они не являются участниками юфорума. И тем более в статусе Real ID

Maksud Dadaboev
17.03.2010, 18:42
Ушбу инсонлар билан шахсий муаммоингизни ҳал қилмоқчи бўлсангиз, форумдаги ID ларига ишонмасангиз, менга контактларини сўраб шахсий хабар юборинг, мен уларнинг контактларини сизга бераман.
Вот именно. Вы сами даете ответы. Если контакты всегда можно получить от вас, если вы их мысли вполне могли бы давать в вите цитат (тем более что вы все равно используете тег "цитата", размещая сообщения от имени этих людей) - то зачем нужна отдельная учетка для них.

Прошу не уводить тему в оффтоп. Тема не про нужность или ненужность подобных материалов. Тема про необходимость ведения отдельной учетки от имени третьих лиц.

Nigora Umarova
17.03.2010, 18:44
Если допустима, я могу завести пару десятков учеток за своих соседей-пенсионерок, и вещать от их имени. И уважаемые писатели и ученые здесь ни при чем, вернее косвенно при.

Ҳамма гап кўчада учраган инсонни тўғридан-тўғри форумга чақириб суҳбат уюштирмаяпмиз. Балки элнинг назарига тушган, халқ обрўсини қозонган инсонлар билиан мулоқат жараёни бормоқда.


Заведение для этих целей виртуальной учетки, по моему скромному мнению, неконструктивно и избыточно.

Суҳбат олиб ориш жараёнининг сизга оғирлиги тушмасин. "Меҳрибонлигингиз" учун ташаккур.
Суҳбат жараёнидаги суҳбатдошимнинг гаплари диктафонга ёзилади, сўнг қоғозга туширилиб суҳбатдошимга кўрсатилади. Унга маъқул келсагина форумга қўйилади.

DarkCrew
17.03.2010, 18:45
Оффтоп: Цитата: Сообщение от DarkCrew وكنت قد ترجمت إلى اللغة الصينية! 與中方在這裡? Нет это по арабски - письменность более понятна для перевода. Совершенно не противник Узбекского. Но непонятно зачем надо было заводить тогда тему на русском? а зачем комментарии на русском? Нигора пишет только на узбекском и мне вообще не понять о чем там речь идет, от чьего имени она пишет и т.п.
У нас была такая история в институте (ТГТУ). Пришли представители ичень популярного журнала и перед тем как им дали слово выступал проректор - долго и нудно на узбекском. И видно было что нац.группа (5% от присутствующих) просто кивала ему, остальные тупо смотрели - ничего не понимая. Когда встал представитель журнала - повернулся к нему и сказал оч умную вещь. Я уважаю нашу историю и наш язык, я сам узбек, но говорить я буду на языке который понимает большинство. И стал говорить на русском. И заметьте как сильно изменилась аудитория когда начался узбекский.
Еще раз напишу что я не против узбекского - это язык моей родины - того места где я родился и то что я не знаю его достаточно это плохо.


Menimcha, DarkCtew Xitoy tiliga tarjima qilganlari haqida gapirayaptilar. Nimaniligini anglolmadim ДА да да вы совершенно правы говорилось о том что еще бы на китайский перевели...

Anvar Nuriev
17.03.2010, 18:48
Похоже пора вводить еще один статус, точнее 2, а именно Опенайди со знанием узбекского языка, и Опенайди со знанием русского, и разграничить их разделами. Хотя нет, разделы не нужны, итак разграничаться. Печально, дамы и господа, печально. Хотя тема очень интересная.
Топикстартеру приношу свои извенения за якобы оффтоп.

Nigora Umarova
17.03.2010, 18:50
Да при чем тут Максуд Дадабоев? И это, что, если Нигора опа не завела бы учетки для них, а просто сделала материал - они бы отказались давать автографы? Эксклюзивные мысли для юфорума - это одно. Учетка участника юфорума - другое.

Еще раз: они не являются участниками юфорума. И тем более в статусе Real ID


Они являются участниками юфорума!
Эксклюзивные мысли украшают юфорум.

OmoN
17.03.2010, 18:50
Почитайте баталии про нарушения правил форума и дискуссии про статус Real ID - почему там администрация пытается строжайше соблюдать эти самые правила, чтобы не было кривотолков и двойных стандартов, а здесь благородная цель позволяет выбирать любые средства?
Бир куни АҚШда бир ўғри бировнинг гаражига ўғриликка кириб қамалиб қолибди. Гараж эшиги ичкаридан очилмас экан. Уй эгалари дам олишга кетишган экан. Бир ҳафтадан кейин келишибди. Унгача ўғри оч ва сувсиз қолибди. Уй эгалари уни топиб олиб касалхонага жўнатишибди. Ўғри тузалиб чиққанидан кейин уй эгаларидан nnnnn доллар талаб қилиб судга берибди. Энг қизиғи судда ўғри ютиб чиққан экан - Падарига ланъат бунақа демократияни...
Форум қоидаларидан келиб чиққан ҳолда Maksud Dadaboev тўғри айтяпти. Maksud Dadaboev учун қоидалар одамларнинг эҳтиёжларидан кўра муҳимроқ бўлса керак-ки қилган меҳнатингизга қарши шу фикрни билдиргандир. Бунинг учун Уни айбламоқчи эмасман. Қоидаларимизга кўра У ҳақ.
Ишингизни давом эттиришнинг иккита йўли бор.
1) Форум қоидаларига ўзгартириш киритиш (ҳеч бўлмаса истиснолар киритиш).
2) Арбобларнинг хабарларини ўз логинингиз билан кириб форумга ёзиш.
Биринчи усул қоидаларни ҳамма нарсадан устун қўювчи форумчиларимиз учун ҳам айни муддао бўлса керак. Ҳар ҳолда муқаддас қоидалар ҳеч бўлмаса яна биттага кўпаяди.
Энди форум қоидаларини деб ёзувчилар билан суҳбатлашишимиз мушкуллашадими?

Timur Salikhov
17.03.2010, 18:54
Да при чем тут Максуд Дадабоев? И это, что, если Нигора опа не завела бы учетки для них, а просто сделала материал - они бы отказались давать автографы? Эксклюзивные мысли для юфорума - это одно. Учетка участника юфорума - другое.

Еще раз: они не являются участниками юфорума. И тем более в статусе Real ID


Они являются участниками юфорума!
Эксклюзивные мысли украшают юфорум.
Нет Нигора :( юфорум украшают люди, и ещё раз люди, общающиеся здесь. Бог с ними с мыслями, истина рождается в общении, а не в копировании чужих фраз, и не в общении от третьего лица, насколько бы они не были эксклюзивными, правильными и мудрыми.

Vitaliy Fioktistov
17.03.2010, 19:01
А что по этому поводу (имеется в виду вопрос, поднятый топикстартером) имеет сказать администрация?

OmoN
17.03.2010, 19:02
Похоже пора вводить еще один статус, точнее 2, а именно Опенайди со знанием узбекского языка, и Опенайди со знанием русского, и разграничить их разделами. Хотя нет, разделы не нужны, итак разграничаться.
Оллаааааа :) Ундан кўра иккита форум қилиб қўяқолайлик. uForum.RU фақат рус тилида мулоқот қиладиганлар учун. uForum.UZ фақат ўзбек тилида мулоқот қилиш учун :)
Печально, дамы и господа, печально. Хотя тема очень интересная.
Очиғини айтсам бу ерда ачинарли ҳеч нарса кўрмаяпман ёки кўролмаяпман...
А что по этому поводу (имеется в виду вопрос, поднятый топикстартером) имеет сказать администрация?
А они еще незнают?

Nigora Umarova
17.03.2010, 19:02
Ишингизни давом эттиришнинг иккита йўли бор.
1) Форум қоидаларига ўзгартириш киритиш (ҳеч бўлмаса истиснолар киритиш).
2) Арбобларнинг хабарларини ўз логинингиз билан кириб форумга ёзиш.
Биринчи усул қоидаларни ҳамма нарсадан устун қўювчи форумчиларимиз учун ҳам айни муддао бўлса керак. Ҳар ҳолда муқаддас қоидалар ҳеч бўлмаса яна биттага кўпаяди.

Таклифларингиз учун раҳмат.



Энди форум қоидаларини деб ёзувчилар билан суҳбатлашишимиз мушкуллашадими?


Билмадим.
Менинг ҳам икки йўлим бор:
!) Ўзбек маданиятини дунёга кўрсатиш учун кўпроқ адиб ва ижодкорларни форумга жалб қилиш ва янада кўпроқ суҳбатлар уюштириш.
2) "Шу сенга керакмиди?" дея форумдаги фаолиятимни тўхтатиш.

OmoN
17.03.2010, 19:05
Менинг ҳам икки йўлим бор:
1) Ўзбек маданиятини дунёга кўрсатиш учун кўпроқ адиб ва ижодкорларни форумга жалб қилиш ва янада кўпроқ суҳбатлар уюштириш.
2) "Шу сенга керакмиди?" дея форумдаги фаолиятимни тўхтатиш.
Энг ёмони биринчи йўлингиз форумимизнинг "муқаддас" қонун-қоидаларига тўғри келмаяпти-да.
юФорум қоидаларига ўзгартириш киритиш ёки истиснолар қўшишни таклиф қиламан.
Гарчи бу мавзуни кўтариб чиққанлар "Ижод хусусида сўз" бўлимида ҳар доим баҳс олиб борганларини кўрмаган бўлсамда, бизнинг адиблар билан суҳбатимиз уларга ҳалақит бераётган экан, айниқса "муқаддас" қоидаларга хилоф экан форум маъмурлари шу масалани ўйлаб кўришса яхши иш бўларди. Адиблар хабарларини уларнинг номидан киритилишининг қулай томонлари бор. Масалан Нигора опа ўз номларидан хабар қолдирса уни очиб ўқимаслигимиз мумкин. Лекин охирги хабар Пиримқул Қодиров, Ҳалима Худойбердиева, Ўткир Ҳошимов ёки Наим Каримовлар номидан киритилган бўлса албатта очиб ўқиймиз.

Nigora Umarova
17.03.2010, 19:07
Нет Нигора :( юфорум украшают люди, и ещё раз люди, общающиеся здесь. Бог с ними с мыслями, истина рождается в общении, а не в копировании чужих фраз, и не в общении от третьего лица, насколько бы они не были эксклюзивными, правильными и мудрыми.

Люди с экслюзивными мыслями укращают юфорум, а не люди говорящие разную болтавню.

Lutfillo Tursunov
17.03.2010, 19:07
Модераторлар билан жангнинг янгича формаси. Энди тушундим.
Ўзи охирги пайтлар шу мавзу (http://www.uforum.uz/showthread.php?t=12251) роса авж олганди. Энди ўшаларнинг асоратидан отилган кесак рикошет бўлиб "Ижод хусусидаги сўз"га урилибдида :)

Nigora Umarova
17.03.2010, 19:10
Печально, дамы и господа, печально. Хотя тема очень интересная.
Очиғини айтсам бу ерда ачинарли ҳеч нарса кўрмаяпман ёки кўролмаяпман...


Наҳотки?!
Ачинарли ҳол шундаки форумда ҳали бирор марта рус тилида ижодкорлар билан рус тилида мулоқат қилинмаганлиги ва уларни форум фаолиятига жалб қилинмаганлигидадир.

Timur Salikhov
17.03.2010, 19:11
Нет Нигора :( юфорум украшают люди, и ещё раз люди, общающиеся здесь. Бог с ними с мыслями, истина рождается в общении, а не в копировании чужих фраз, и не в общении от третьего лица, насколько бы они не были эксклюзивными, правильными и мудрыми.

Люди с экслюзивными мыслями укращают юфорум, а не люди говорящие разную болтавню.
Умение отделить зёрна от плевел это и есть разум, это и есть стимул, и рост. Общаться со свадебными генералами я лично не намерен.

Maksud Dadaboev
17.03.2010, 19:13
Мда, несмотря на мои многократные призывы, оппоненты откровенно не желают дистанцироваться от темы нужности и полезности пропаганды узбекской культуры и искусства, т.е. смотрят на поднятую тему как на личную войну именно против этого действа. Так как при таких условиях любые мои ответы будут повторением предыдущих - воздержусь пока и дождусь администрации и других более конструктивных мыслей.

Husen
17.03.2010, 19:13
Аксарият таниқли намоёндаларнинг фикрларини учинчи одамнинг номидан укигандан кура, уз профиллари остида укиш кизикарли! Шу боис, Нигора опанинг ҳатти-харакатларини ёқлайман!
Модомики, бу ҳолат форум қоидаларига зид экан, савол туғилади: Хўш,бундан ким шу пайтгача қандай зиён кўрибди?
У ҳолда битта йўлни таклиф қиламан: таниқли шахслар, намоёндалар, ижодкорларнинг профилларига уларнинг фикрлари бевосита ўзлари томонидан қўйилмаётганлигини англатувчи қандайдир белгичаларни жорий этиш керак. Менимча шуни ўзи кифоя!

Nigora Umarova
17.03.2010, 19:14
Энди ўшаларнинг асоратидан отилган кесак рикошет бўлиб "Ижод хусусидаги сўз"га урилибдида :)

Начора "мевали дарахт"га тош отилади.

Maksud Dadaboev
17.03.2010, 19:15
У ҳолда битта йўлни таклиф қиламан: таниқли шахслар, намоёндалар, ижодкорларнинг профилларига уларнинг фикрлари бевосита ўзлари томонидан қўйилмаётганлигини англатувчи қандайдир белгичаларни жорий этиш керак. Менимча шуни ўзи кифоя!
Спасибо, я об этом и просил в первых сообщениях, и о трактовке правил. А люди вон, холивар устроили :(

Husen
17.03.2010, 19:15
Ачинарли ҳол шундаки форумда ҳали бирор марта рус тилида ижодкорлар билан рус тилида мулоқат қилинмаганлиги ва уларни форум фаолиятига жалб қилинмаганлигидадир.
Э, марҳум Файнбергни тириклигида жалб қилганингизда шунча маломат йўқ эди?

Nigora Umarova
17.03.2010, 19:16
У ҳолда битта йўлни таклиф қиламан: таниқли шахслар, намоёндалар, ижодкорларнинг профилларига уларнинг фикрлари бевосита ўзлари томонидан қўйилмаётганлигини англатувчи қандайдир белгичаларни жорий этиш керак. Менимча шуни ўзи кифоя!

Форум маъмурияти бу таклифни ҳисобга олишар?

Nigora Umarova
17.03.2010, 19:20
Э, марҳум Файнбергни тириклигида жалб қилганингизда эди шунча маломат йўқ эди?

Раҳматли Александр Файнберг билан бу борада Ёзувчилар уюшмасида мулоқат қилгандим. Бироқ.... инсон умри...
Ҳали ҳам кеч эмас. Евгений Семеновичга Раим Фарҳодийнинг контактларини берганман. Балки яқин кунларда мулоқат уюштирилар деб умид билдиргаймиз.

Maksud Dadaboev
17.03.2010, 19:22
Nigora Umarova, Husen Tangriyev, очень прошу, не оффтопьте, да еще и без соотв. тегов - вы мусорите в теме, которая не о том.

Lutfillo Tursunov
17.03.2010, 19:24
Спасибо, я об этом и просил в первых сообщениях, и о трактовке правил. А люди вон, холивар устроили
Сизни тушуниб турибмиз.
Шахсан менга фарқи йўқ, Пиримқул Қодиров аватарига Опен айди ёзиладими, Реал айди ёзиладими, бошқами. Агар бу жуда муҳим саналса, "Меҳмон айди" деб қўйиш керак тамом. Менга (ўша бўлимнинг ўқувчиси сифатида) уларнинг фикри қизиқ, тепасида турган кўк, яшил, қизил "U" белгиси эмас.

OmoN
17.03.2010, 19:26
Модомики, бу ҳолат форум қоидаларига зид экан, савол туғилади: Хўш,бундан ким шу пайтгача қандай зиён кўрибди?
"қоида" жаноби олийларимиз.
У ҳолда битта йўлни таклиф қиламан: таниқли шахслар, намоёндалар, ижодкорларнинг профилларига уларнинг фикрлари бевосита ўзлари томонидан қўйилмаётганлигини англатувчи қандайдир белгичаларни жорий этиш керак. Менимча шуни ўзи кифоя!
Менимча ҳам. Лекин Реал ёки Опен АйДи статусини олиб ташлашнинг ўзи етса керак.

Rustam Nabiev
17.03.2010, 19:27
Энди ўшаларнинг асоратидан отилган кесак рикошет бўлиб "Ижод хусусидаги сўз"га урилибдида :)

Начора "мевали дарахт"га тош отилади.

Одамлар дарахтга тош отмаябтилар.
Аксинча, улар айнан шу дахт мевасими, еки тириб келинган мевасини узлари ажратиб олишмокчи.
Илтимос, уларни тугри тушунуш харакат килинг.
Хурмар билан. :187:

Maksud Dadaboev
17.03.2010, 19:27
Менимча ҳам. Лекин Реал ёки Опен АйДи статусини олиб ташлашнинг ўзи етса керак.
Отличный вариант решения. Поддерживаю.

Nigora Umarova
17.03.2010, 19:29
Сизни тушуниб турибмиз.
Шахсан менга фарқи йўқ, Пиримқул Қодиров аватарига Опен айди ёзиладими, Реал айди ёзиладими, бошқами. Агар бу жуда муҳим саналса, "Меҳмон айди" деб қўйиш керак тамом. Менга (ўша бўлимнинг ўқувчиси сифатида) уларнинг фикри қизиқ, тепасида турган кўк, яшил, қизил "U" белгиси эмас.

Тушунмадингиз. Асосий масала менга форум қоидаларига риоя қилмаганлигим учун жарима бериш-да.
Форум қонун-қоидаларини суистеъмол қилган эканман, форумнинг ҳар қандай жазосига тайёрман.

Vitaliy Fioktistov
17.03.2010, 19:29
А что по этому поводу (имеется в виду вопрос, поднятый топикстартером) имеет сказать администрация?
А они еще незнают?
Знают или не знают - это другой вопрос. А вот ответа в теме от представителей этой группы (http://uforum.uz/showgroup.php?id=6) пока нет.

OmoN
17.03.2010, 19:29
Отличный вариант решения. Поддерживаю.
Шу билан кўнглингиз жойига тушса биз хурсанд. Менимча адибларимиз ҳам ҳафа бўлишмаса керак.
"Меҳмон айди" деб қўйиш керак тамом.
Калла борми? Нега энди юФорум.уз да ўзбекча аталган АйДи бўлиши керак экан?

Husen
17.03.2010, 19:31
"Меҳмон айди" деб қўйиш керак тамом.
Шу ерда катта хатога йўл қўйдиз, нега энди меҳмон айди бўлиши керак экан? Гости айди, vizitor id жуда бўлмаса французча hote айди каби версиялар турганда-я?!!

Maksud Dadaboev
17.03.2010, 19:33
Тушунмадингиз. Асосий масала менга форум қоидаларига риоя қилмаганлигим учун жарима бериш-да. Форум қонун-қоидаларини суистеъмол қилган эканман, форумнинг ҳар қандай жазосига тайёрман.
Вот только давайте без истерик. Не уподобляйтесь, умоляю.

Nigora Umarova
17.03.2010, 19:33
Одамлар дарахтга тош отмаябтилар.
Аксинча, улар айнан шу дахт мевасими, еки тириб келинган мевасини узлари ажратиб олишмокчи.
Илтимос, уларни тугри тушунуш харакат килинг.
Хурмар билан. :187:

Рустам ака Набиев!
"Ижод хусусида сўз" бўлими дарахтимда сарҳил меваларни етиштиришга ҳаракат қилгандим.
Агар мавзу эгаси таклиф қилганларидек хабар ёзсам "меваларни дарахтга илиб қўйгандек" бўламан.

Sean
17.03.2010, 19:34
Сизни тушуниб турибмиз. Шахсан менга фарқи йўқ, Пиримқул Қодиров аватарига Опен айди ёзиладими, Реал айди ёзиладими, бошқами. Агар бу жуда муҳим саналса, "Меҳмон айди" деб қўйиш керак тамом. Менга (ўша бўлимнинг ўқувчиси сифатида) уларнинг фикри қизиқ, тепасида турган кўк, яшил, қизил "U" белгиси эмас.
По моему вопрос ясен, можно ли вести учетку за других лиц или нет, почему нужно все в демагогию превращать. Все прекрасные мысли данных авторов можно сделать в виде интервью, от этого уверен на 100% вся сила мысли не пострадает. Когда в учетке стоит Иван Иванов, это означает что вы общаетесь с Иваном, а не с Петей который может спросить у Васи, который спросит у Вани и потом пойдет обратно, даже если все тексты нотариально заверены. Это форум, а не журнал какой нибудь.
Вот о чем речь, а все сразу забыли про основу и начали холивар о том, что не нравится не читай.
Давайте вон за Пушкина откроем и будем искать ответы на вопросы в его стихах и постить от его имени.
С уважением ко всем.

Maksud Dadaboev
17.03.2010, 19:34
Шу ерда катта хатога йўл қўйдиз, нега энди меҳмон айди бўлиши керак экан? Гости айди, vizitor id жуда бўлмаса французча hote айди каби версиялар турганда-я?!!
Прошу не разыгрывать националистическую карту. Уже проходили, ни к чему хорошему не приведет.

Lutfillo Tursunov
17.03.2010, 19:34
Аксинча, улар айнан шу дахт мевасими, еки тириб келинган мевасини узлари ажратиб олишмокчи. Илтимос, уларни тугри тушунуш харакат килинг.
У суҳбатлар ўша дарахт меваси эканлигини мана биз - унинг таъмини кўрганлар биламиз, умуман ўқиб кўрмаганлар қандай ажратади?

Rustam Nabiev
17.03.2010, 19:36
Спасибо, я об этом и просил в первых сообщениях, и о трактовке правил. А люди вон, холивар устроили
Сизни тушуниб турибмиз.
Шахсан менга фарқи йўқ, Пиримқул Қодиров аватарига Опен айди ёзиладими, Реал айди ёзиладими, бошқами. Агар бу жуда муҳим саналса, "Меҳмон айди" деб қўйиш керак тамом. Менга (ўша бўлимнинг ўқувчиси сифатида) уларнинг фикри қизиқ, тепасида турган кўк, яшил, қизил "U" белгиси эмас.

Гапизга тулик кушиламан. Лекин янги коида кабул килинмагунча, хозирги холат коидаларга буй синиш керак.
Акси холда "двойной стандарт" холатига келиб колиш мумкин.

Nigora Umarova
17.03.2010, 19:37
Вот только давайте без истерик. Не уподобляйтесь, умоляю.

Это не истерика!
Правила юфорума для всех одинакова: и для модератора, и для пользователя

Husen
17.03.2010, 19:37
Лекин Реал ёки Опен АйДи статусини олиб ташлашнинг ўзи етса керак.
Аммо, бу ҳалқ таниган инсонни форумдагилар танимас экан-да, деган хулоса бермайдими?

Ўз устимдан ўзим куляпман, арзимаган нарсаларни муҳокама қилиб йўқотаётган вақтимизга ачиняпман!
Нигора опа, балки, уларнинг фикрларини берганда "Фонограммадан фойдаланилди!" деб эслатма қўярсиз, зора кўнгил қурғур жойига тушса!

Хуллас, янги статус жорий қилиш керак ёки таникли шахсларнинг профилида билвосита иштирок этишини англатувчи белги жорий қилиш керак!

OmoN
17.03.2010, 19:42
Давайте вон за Пушкина откроем и будем искать ответы на вопросы в его стихах и постить от его имени.
Агар диктофонда исботингиз бўлса бемалол. Исботи бўлса Пушкин билан жон деб суҳбатлашган бўлардим.
Аммо, бу ҳалқ таниган инсонни форумдагилар танимас экан-да, деган хулоса бермайдими?
Форум-ку танийди. Лекин справкаси йўқ. Тушуняпсизми справка!!!

Nigora Umarova
17.03.2010, 19:43
Нигора опа, балки, уларнинг фикрларини берганда "Фонограммадан фойдаланилди!" деб эслатма қўярсиз, зора кўнгил қурғур жойига тушса!



Бу нарсани қуйидаги тарзда (http://uforum.uz/showthread.php?p=215885#post215885)жойлаштирмоқчи эдим.

Nigora Umarova
17.03.2010, 19:49
Давайте вон за Пушкина откроем и будем искать ответы на вопросы в его стихах и постить от его имени.
Агар диктофонда исботингиз бўлса бемалол. Исботи бўлса Пушкин билан жон деб суҳбат олиб борган бўлардим.



Форумда ҳали "Пушкин" номи билан ҳали бирон форумчи регистрациядан ўтмаган.
Агар Александр Сергеевич Пушкин билан мулоқат уюштирилмоқчи бўлса.... у ҳолда экстрасеансларга ёки ўз ишининг мутахассисларига мурожаат қилиш керак.
Sean яхши англамаган кўринадилар "Ижод хусусида сўз" бўлимини. Одатда биз шоир фаолиятини шеърлари орқали ёритиб ўрганмоқчи бўлсак "Ушбу рубоий муаллифи ким?" ёки "Адабиётдан аҳволлар қалай?" мавзусида баҳс юритамиз. Ибн Сино ёки Умар Хайёмни форумга аъзо қилиб шеърларини жойлаштирмай.

Lutfillo Tursunov
17.03.2010, 19:49
Давайте вон за Пушкина откроем и будем искать ответы на вопросы в его стихах и постить от его имени.
Тоҳир Малик билан форумда гаплашганмисиз? У киши шахсан ўзлари форумда қатнашади.
Пушкиннинг бу ерда нима алоқаси бор?!

Ҳой, қарши чиқаётган халойиқ! Ўша суҳбатларни лаоқал биронтангиз ўқигансизми?
У ерда мулоқотлар ҳар хил шаклда кетган. Интернетдан фойдалана олмайдиганлари учинчи шахс томонидан киритилиши аввалдан айтилган, шунга яраша саволлар ва жавоблар олинган. Агар шу мавзуни қизиқиб ўқиган одам бўлса, ҳеч қачон ЛСга мурожаат ҳам қилмайди, у адиб билан савол-жавоб орқали масофадан суҳбатлашади.
Иккинчи тоифа - ҳали айтганимдек, қаергадир таклиф этилиб жонли мулоқот ўтказилади, онлайн шаклда адиб саволларимизга 1-2 соат жавоб беради.
Учинчи тоифа - бевосита форумда қатнашади, шунга қараб биз ҳам у адибга шахсан мурожаат, мулоқат қиламиз.
Ўша мавзулар, суҳбатлар моҳиятини тушунмасдан бу ерда жар солиш кулгулимасми?!

Rustam Nabiev
17.03.2010, 19:54
Одамлар дарахтга тош отмаябтилар.
Аксинча, улар айнан шу дахт мевасими, еки тириб келинган мевасини узлари ажратиб олишмокчи.
Илтимос, уларни тугри тушунуш харакат килинг.
Хурмар билан. :187:

Рустам ака Набиев!
"Ижод хусусида сўз" бўлими дарахтимда сарҳил меваларни етиштиришга ҳаракат қилгандим.
Агар мавзу эгаси таклиф қилганларидек хабар ёзсам "меваларни дарахтга илиб қўйгандек" бўламан.

Нигора-хон.
Сизни тушиниб турибман.
Ниятларингиз ва килган мехнитиз тугрисида мен хурмат билан караябман.
Лекин, яна да бир кайтараман, коидалар хар биримиз учун бир булиши керак.
Сиз етиштиришган мевалар форумдаги булган "ящик"га тугри келмаса, сиз демак, керакли "ящик"ни ясашга харакат килиб уриниб куриниш кераг эди.
Акси холда хозирги холат - коида бузармонлик булиб куриниябти.

Кечирасиз, административ гурухи бу холатдан хабари бормиди?

Korabahtoff
17.03.2010, 20:07
Разговор слепого с глухим....


Полностью поддерживаю топикстартера.

Nigora Umarova
17.03.2010, 20:08
Ниятларингиз ва килган мехнитиз тугрисида мен хурмат билан караябман.
Лекин, яна да бир кайтараман, коидалар хар биримиз учун бир булиши керак.
Сиз етиштиришган мевалар форумдаги булган "ящик"га тугри келмаса, сиз демак, керакли "ящик"ни ясашга харакат килиб уриниб куриниш кераг эди.
Акси холда хозирги холат - коида бузармонлик булиб куриниябти.

Кечирасиз, административ гурухи бу холатдан хабари бормиди?

Ҳурмат билан қарабсиз, ташаккур.
Бу учеткаларни мен ўзимдан- ўзим очган эмасман.
Икки учётка орқали мен ўзим билан ўзим мулоқат қилмаганман-ку? Қолаверса, форумда мулоқатга киришаётган шахслар билан ёнларида ўтириб, интернет ёрдамида интервью берувчиларга ким ёрдамлашиб туради?

Nigora Umarova
17.03.2010, 20:10
Разговор слепого с глухим....


Полностью поддерживаю топикстартера.

В нашем форуме некторые такие "умные".

Nigora Umarova
17.03.2010, 20:17
Ман учун бирдан -бир ягона тўғри йўл форумда мулоқатга киришган адабиёт ва санъат аҳли намояндаларининг барчасини Uzinfocom марказига чақириб, мавзуда фикр юритаётган инсонлар билан юзма-юз қилиш ва форумда хабарларни ўзлиги ёзишганми ёки ман ёрдамимда қолдиришганми, қариялар бўлса уйларига бориб диктафон ёрдамида ёзиб олганманми-булар ҳақида фикрларини билдиришлари.

Rustam Nabiev
17.03.2010, 20:17
Ниятларингиз ва килган мехнитиз тугрисида мен хурмат билан караябман.
Лекин, яна да бир кайтараман, коидалар хар биримиз учун бир булиши керак.
Сиз етиштиришган мевалар форумдаги булган "ящик"га тугри келмаса, сиз демак, керакли "ящик"ни ясашга харакат килиб уриниб куриниш кераг эди.
Акси холда хозирги холат - коида бузармонлик булиб куриниябти.

Кечирасиз, административ гурухи бу холатдан хабари бормиди?

Ҳурмат билан қарабсиз, ташаккур.
Бу учеткаларни мен ўзимдан- ўзим очган эмасман.
Икки учётка орқали мен ўзим билан ўзим мулоқат қилмаганман-ку? Қолаверса, форумда мулоқатга киришаётган шахслар билан ёнларида ўтириб, интернет ёрдамида интервью берувчиларга ким ёрдамлашиб туради?

Бу муаммо тугрисида уйламадим.

Саволимга хали жавоб бермадингиз. Илтимос, жавобингизни кутаман.

Тимур Абдукаюмов
17.03.2010, 20:21
Как отмечал ТС, история с участием уважаемой Нигоры Умаровой приведена только в качестве примера. В полезности того, что делает Нигора никто, насколько я понял, не сомневался... Мне искренне непонятна реакция некоторых персонажей, пытающихся приплести сюда ксенофобию и т.д.

Тема интересная, прошу почистить от оффтопа с националистическим уклоном. Спасибо.

Korabahtoff
17.03.2010, 20:22
В нашем форуме некторые такие "умные".

Да причём тут это?
Накинулись на человека.
Он правильно всё говорит. Только все почему-то совершенно отказываются его понимать: оффтопят и холиварят со страшной силой.

Вы поймите, это - ФОРУМ: одна учётка - один человек.

Nigora Umarova
17.03.2010, 20:26
Кечирасиз, административ гурухи бу холатдан хабари бормиди?

Саволимга хали жавоб бермадингиз. Илтимос, жавобингизни кутаман.

Улар бу ҳақида хабардорми ёки йўқмиди хабарим йўқ. Сизнинг саволингизга жавобни уларнинг ўзларидан эшитган маъқулроқ.

Rustam Nabiev
17.03.2010, 20:32
Кечирасиз, административ гурухи бу холатдан хабари бормиди?

Саволимга хали жавоб бермадингиз. Илтимос, жавобингизни кутаман.

Улар бу ҳақида хабардорми ёки йўқмиди хабарим йўқ. Сизнинг саволингизга жавобни уларнинг ўзларидан эшитган маъқулроқ.[/quote]

Демак, уларни бу вазиятдан хабардор килмагансиз.

Мен сиз тугри тушудинми?

Nigora Umarova
17.03.2010, 20:33
Да причём тут это?
Накинулись на человека.
Он правильно всё говорит. Только все почему-то совершенно отказываются его понимать: оффтопят и холиварят со страшной силой.

Вы поймите, это - ФОРУМ: одна учётка - один человек.

Уважаемый Korabahtoff!


Разговор слепого с глухим....




Тяжело общаться людьми с другим мировоззрением.

Nigora Umarova
17.03.2010, 20:37
Демак, уларни бу вазиятдан хабардор килмагансиз.

Мен сиз тугри тушундими?

Рустам ака!
Суҳбатдошларим марказга келиб саволларга жавобни менинг ёрдамимда интернетга киргизишган-ку? Марказ ходимлари суҳбатдошларимнинг марказга келганликларини кўришган.

Anvar Nuriev
17.03.2010, 21:12
Правила форума
9. Действия администраторов и модераторов обсуждению не подлежат.
14. Создание клонов (нескольких учетных записей) на форуме запрещается.
Если непонятен пунк 14 смотрите пункт 9 (с).
Имхо, тему можно закрывать. Всем недовольным рекомендую темы для релаксации "Любительские фотографии", "Давайте дружно улыбаться"
Имхо №2, тему о реал, опен айди похоже тоже можно просто закрыть.

Sean
17.03.2010, 22:02
Агар диктофонда исботингиз бўлса бемалол. Исботи бўлса Пушкин билан жон деб суҳбатлашган бўлардим.
Ундан зури бор - китобларидан олинади жавоблар.

Тоҳир Малик билан форумда гаплашганмисиз? У киши шахсан ўзлари форумда қатнашади. Пушкиннинг бу ерда нима алоқаси бор?!
Гап Тохир Малик еки бошка инсон тугрисидамас, балки бирор инсон урнига "учетка" очиш мумкинми еки йуклигида, бу Пушкин буладими еки бошка бировми.
Агарда бирор бир сузни клавиатурада тераетган одам сиз булсангиз, унда фалончини гапи буйича, еки фалончини фикри деб езилиши керак. Еки интервью сифатида. Лекин Абдулла Абдуллаев номидан бошка одам езиши ушбу форум коидаларига тугри келмайди. Еки форумда езиш керак ушбу коидалар факат оддий иштирокчилар учун, А,Б,В,Г лар бундан мустасно - улар хохлаган одам учун (диктофонда езилган далил асосида, албатта) "учетка" очиши мумкин деб. Масала мана шунда, хеч ким Тохир Малик еки бошка биров езишига карши эмас, ва карши була олмайди хам.

Иккинчи тоифа - ҳали айтганимдек, қаергадир таклиф этилиб жонли мулоқот ўтказилади, онлайн шаклда адиб саволларимизга 1-2 соат жавоб беради.
Унда езиш керак, учрашув булди мана стенограммаси (узр, ушбу сузни узбекчасини билмайман) еки интервьюсидеб.

Nigora Umarova
17.03.2010, 22:09
Sean!
Biror marta ushbu muloqatlarda qatnashganmisiz? bunga ehtiyojingiz ham yo'q. Nima qilasiz o'zbek adabiyoti bilan tanishib? Tirnoqning orasidan kir qidirsa har doim ham topiladi.

Nigora Umarova
17.03.2010, 22:10
Агар диктофонда исботингиз бўлса бемалол. Исботи бўлса Пушкин билан жон деб суҳбатлашган бўлардим.
Ундан зури бор - китобларидан олинади жавоблар.



Жавобларни китоблардан олиб юраверинг . Нима қиласиз форумдан қидириб?

Nigora Umarova
17.03.2010, 22:17
Гап Тохир Малик еки бошка инсон тугрисидамас, балки бирор инсон урнига "учетка" очиш мумкинми еки йуклигида, бу Пушкин буладими еки бошка бировми.
Агарда бирор бир сузни клавиатурада тераетган одам сиз булсангиз, унда фалончини гапи буйича, еки фалончини фикри деб езилиши керак. Еки интервью сифатида. Лекин Абдулла Абдуллаев номидан бошка одам езиши ушбу форум коидаларига тугри келмайди. Еки форумда езиш керак ушбу коидалар факат оддий иштирокчилар учун, А,Б,В,Г лар бундан мустасно - улар хохлаган одам учун (диктофонда езилган далил асосида, албатта) "учетка" очиши мумкин деб. Масала мана шунда, хеч ким Тохир Малик еки бошка биров езишига карши эмас, ва карши була олмайди хам.



Шундай "доно" фикрларингиз бор экан, нега олдинроқ билдирмадингиз? Қимматли вақтимни сарфламасдим ёзувчи ёки шоирлар, санъаткорлар билан суҳбатларни жойлаштирмасдим.
"Раҳмат", фикрингизни инобатга олишга энди эҳтиёж ҳам, ҳоҳиш ҳам қолмади. Форум қонун-қоидаларига нега олдинроқ эътирозингизни билдирмадингиз?
"Ош тайёр бўлганида" кимдир тузи паст булибди, ёғи кам солинибди, яхши дам емабди деб фикр билдириши осон. Унга масаллиқ олиб келиш, тагига олов ёқиши ёки ошпазга ёрдам бериш ҳамманинг ҳам қўлидан келавермайди.
Сизларнинг ҳозирги ҳолатингиз эса ошни қозон-позони билан ағдариб юбормоқчи бўлган "инсон"ларнинг ҳолатига ўхшамоқда. Энг ачинарли ҳол мана шунда!

Nigora Umarova
17.03.2010, 22:30
Как отмечал ТС, история с участием уважаемой Нигоры Умаровой приведена только в качестве примера. В полезности того, что делает Нигора никто, насколько я понял, не сомневался... Мне искренне непонятна реакция некоторых персонажей, пытающихся приплести сюда ксенофобию и т.д.



Жаноби Тимур Абдукаюмовнинг ёзган хабарлари худди жиноятчи устидан ўқилган ҳукмга ўхшаб хунук ўқиларкан. Ман қилган ишимдан асло афсусланмайман, уялмайман ҳам. Биласизларми нега? Чунки ман Нигора Умароваман!!!
Ҳатти-ҳаракатимга жавоб бера оламан. Бундан ташқари ўзбек интернетининг ривожланиши, фойдали маълумотлар билан тўлдирилиши учун қўлдан келганича ўз ҳиссамни қўшдим. Билган билар, билмаган ундан нари. Интернет нима ундан қандай фойдаланиш мумкинлиги ҳақида маърифат аҳли орасида ташвиқот олиб бора олдим.
Мана шунинг ўзига кўнгил хотиржамлигини беради менга.
Бошқа бу мавзуда фикр юритмайман, лой отишни бас қилинг!!!!...

Masud Mahsudov
17.03.2010, 22:38
Nigora opa! Iltimos, har kimning har qanaqa bekorchi fikrlariga e'tibor berib, o'zingizni asabiylashtirmang. Asosiysi, Siz oldingiz qo'ygan maqsadingiz ko'pchilik tomonidan ma'qullanib, sevib o'qilmoqda. Qo'yilgan maqsad ezgu va beg'araz. Bundan kerakli odamlar o'ziga yarasha ma'naviy ozuqa olishmoqda... Qandaydir texnik muammolarni deb boshni qotirayotganlarning gaplariga esa, umuman e'tibor qaratish kerak emas... Inglizlarda bir gap bor:"If You spend time to judge people, you won't time to LOVE them"

(Tarjimasi: Agar sen insonlarni ayblashga (muhokama qilishga) vaqtingni ketkazsang, ularni yaxshi ko'rishga vaqting qolmaydi)...Siz ijodlari bilan o'rtoqlashayotgan insonlarni biz yaxshi ko'ramiz... Birovlarni muhokama qilish esa, biz emas, boshqalarning ishi... Shu sabab o'z oldimizga qo'ygan - adabiyotimizga, ma'naviyatimizga xizmat qilishdek savobli maqsadimizni davom ettiraverlaylik...

Sean
17.03.2010, 22:57
Шундай "доно" фикрларингиз бор экан, нега олдинроқ билдирмадингиз? Қимматли вақтимни сарфламасдим ёзувчи ёки шоирлар, санъаткорлар билан суҳбатларни жойлаштирмасдим.

Всегда знал что спорить с женщиной бесмысленно.
Хурматли Нигорахон, барча езилган чиройли гапларни бир дакикага эсдан чикариб турингда, энг бошида езилган сатрларга этиборингизни каратинг:

когда модератор заводит учетку для другого человека и ведет от его имени беседы.
Я могу этим уважаемым аксакалам захотеть написать в личку о своих проблемах и попросить совета. Но я не хочу, чтобы мои исповеди читала молодая девушка, совет которой мне не нужен и с которой я делиться не желал.

Энди шундан келлиб чиккан холда этинг-чи, кайси сузлар билан
ошни қозон-позони билан ағдариб юбормоқчи

И еще, а может там случайно ваша мысль пройдет а мы будем думать что это уважаемый Пиримкул Кадыров сказал.

Nigora Umarova
17.03.2010, 23:03
И еще, а может там случайно ваша мысль пройдет а мы будем думать что это уважаемый Пиримкул Кадыров сказал.

Маънавияти тубан инсонгина ўзининг фикрини ўзганинг фикри деб атрофидагиларга уқтиради.

Всегда знал что спорить с женщиной бесмысленно.


Sean жаноби олийлари, аёллик мавқеимиз бу бизнинг ақлимиз ноқис деган маънони бермайди. Гап жинсда эмас, балки тўғри фикр билдиришда деб биламан.

Nigora Umarova
17.03.2010, 23:15
Хўп дейлик, Максуд Дадабоев форумнинг "Ижод хусусида cўз" бўлимида қатнашаётган нуфузли инсонга мурожаат этишни ва хабарларини мендек "ёшгинагина қизча" ўқишини хоҳламас эканлар, ўша шахсга ҳаётда тўғридан - тўғри бориб учрашсинлар.
Ўтган-кетган инсонга маслаҳат бериш менинг ишим эмас!

Prizrak
17.03.2010, 23:44
Будьте добры переведите кто нибудь хоть вкратце аргументы Нигоры Умаровой.

Evgeniy Sklyarevskiy
17.03.2010, 23:51
Пытался прочесть всю тему... как ни странно, посты на русском языке я понял еще меньше, чем на узбекском... Мои мысли по поводу:

1. Это не тот случай, когда надо ссылаться на пункты Правил (при всем уважении к Правилам). Всегда надо смотреть выше и шире. Не люди для форума (как написал однажды Антон Коваленко, кстати я его тоже давно не вижу, неужели...), а форум для людей, давайте исходить из этого.

2. С этой точки зрения надо благодарить усилия Нигоры по привлечению в Сеть литераторов, известных писателей. Это невозможно переоценить. Это настолько важный, глобальный, эпохальный, не побоюсь этого слова, шаг для нашего общества, хороший пример другим уважаемым кластерам общества... ну вы сам понимаете... что нет смысла рассматривать это явление с точки зрения формальных правил общества. Просто Нигоре было удобно реализовать это в такой форме, в любом случае огромное ей спасибо.

3. Да, что-то формальное было, возможно, нарушено. Но подозрение в том, что Нигора могла голосовать в опросах с этих учеток или прочесть тайные личные послания надуманы больным воображением. Предлагаю (прошу лично) всем наезжающим извиниться за подозрения и наезды.

Еще раз подчеркну — масштаб положительного эффекта этого нового пока явления просто несоизмерим с попытками втиснуть это явление в рамки пунктов Правил. На наших глазах меняется уклад жизни.... сокращается тот самый «цифровой разрыв, неравенство»... и прочие высокие слова...

4. Предлагаю Правила форума привести в соответствие со складывающейся постепенно практикой привлечения известных людей. Разрешить доверенным лицам заводить учетки от лица «известного человека» и помогать ему общаться, в том числе, возможно, и отвечать за него по его поручению. Кому от этого станет хуже?

5. Я завидую Нигоре, так как все мои попытки «затащить в Сеть» известных русскоговорящих людей пока не увенчались успехом.

Наташа
18.03.2010, 03:05
Сеть литераторов, известных писателей.
Интересно, что это за литераторы, писатели такие -неспособные несколько строчек самостоятельно написать?:)

все мои попытки «затащить в Сеть» известных русскоговорящих людей пока не увенчались успехом.
Ничего страшного -есть всегда выход банально завести учетки от их имени и создавать видимость кипящей дискуссии:biggrin:

Evgeniy Sklyarevskiy
18.03.2010, 03:16
Интересно, что это за литераторы, писатели такие -неспособные несколько строчек самостоятельно написать?

Написать-то они могут. Просто для большинства пожилых людей освоение Интернета и Форума непосильная задача, ничего страшного, если их слова выложит доверенное лицо.

Evgeniy Sklyarevskiy
18.03.2010, 03:17
Ничего страшного -есть всегда выход банально завести учетки от их имени и создавать видимость кипящей дискуссии:biggrin:

Даже так не хотят, не верят в интернет... :-0)

Наташа
18.03.2010, 03:31
Написать-то они могут. Просто для большинства пожилых людей освоение Интернета и Форума непосильная задача, ничего страшного, если их слова выложит доверенное лицо.
Мне казалось, что существует достаточно литературных приемов позволяющих передать чужую мысль без использования чужого имени, чужой учетки, чужих паролей, чужих ключей и пр. принадлежащих другому человеку вещей:)

Даже так не хотят, не верят в интернет... :-0)
значит уже предлагали? а надо спрашивать?...:biggrin:

Bekmirzo
18.03.2010, 10:11
Мне кажется, широко распространенная на этом форуме практика, когда модератор заводит учетку для другого человека и ведет от его имени беседы - не очень "правильная".Это может быть не "правильная" практика, но ни в коем случай не противоречит правилам данного форума.

"14. Создание клонов (нескольких учетных записей) на форуме запрещается."

Нигора Умарова в форуме никакого клона не создала, не видел я здесь в форуме второго имени "Nigora Umarova".


Речь идет о многочисленных известных деятелях культуры, которых интервьюирует Нигора Умарова и которые затем "отвечают" на вопросы форумчан и "беседуют" с ними. Всем известно, что набирает сообщения за этих людей сама Нигора, пересказывая слова, иногда, возможно, вольно. Мы же не можем этого знать.Я лично участвовал в беседе с драматургом и поэтом Усмоном Азимом года два назад.
В присутствие самого поэта была открыта для него учётная запись в форуме. Усмон Азим ответил на вопросы и Нигора сразу напечатала их на форуме в соответствующей теме.
Точно так же, как и от имени Гулнора Каримовой в её присутствие напечатали её ответы в интернете - во время он-лайн конференции 26 декабря 2009 года.

http://www.gulnarakarimova.com/imgs/news/pics/otchetnaya-on-line-konferenciya-fonda-forum-2009.jpg



Люди уважаемые,
эта "забастовка" Максуда Дадабоева - ясная и очевидная игра на публику.
Все интервью и беседы с писателями и поэтами, которых вела Нигора Умарова, написаны на форуме ИСКЛЮЧИТЕЛЬНО на узбекском языке. А тема открыта на русском, хотя Максуд прекрасно владеет узбекским. Как отмечал ТС, история с участием уважаемой Нигоры Умаровой приведена только в качестве примера. В полезности того, что делает Нигора никто, насколько я понял, не сомневался... Мне искренне непонятна реакция некоторых персонажей, пытающихся приплести сюда ксенофобию и т.д.
В данной теме нет никакого примера из русскоязычных тем, что мне дает предполагать, что данная "проблематика" в русскоязычных темах не сушествует.
Если так, то по моему глубокому убеждению эту проблематику в узбекскоязычном часте форума можно было спокойно дискутировать на узбекском языке (например, в том самом разделе "Ижод хусусида сўз (http://www.uforum.uz/forumdisplay.php?f=463)"), дабы не привлеч сюда людей, которые либо вообще не читали тех бесед или интервью с литераторами, либо совсем не интересуются узбекской литературой или вооюще не понимают узбекский язык (например: Prizrak).
То ест, националистический уклон сделан уже на самом первом посте данного топика.

Timur Salikhov
18.03.2010, 10:18
Мне кажется, широко распространенная на этом форуме практика, когда модератор заводит учетку для другого человека и ведет от его имени беседы - не очень "правильная".Это может быть не "правильная" практика, но ни в коем случай не противоречит правилам данного форума....
Это не вкладывается в формат общения принятый не только на этом форуме, а вообще на форумах. Для таких целей достаточно других средств предоставления информации, ЖЖ, соц.сети и т.д., еще раз хочу отметить речь не о Нигоре и ни о учётках которые созданы ей, речь о ситуации в целом.

Bekmirzo
18.03.2010, 10:33
Это не вкладывается в формат общения принятый не только на этом форуме, а вообще на форумах. Для таких целей достаточно других средств предоставления информации, ЖЖ, соц.сети и т.д., еще раз хочу отметить речь не о Нигоре и ни о учётках которые созданы ей, речь о ситуации в целом.А я говорил о данной проблематике касающая Нигоре.
У неё были соглашения (устная или писменная, какая нам разница) со всеми литераторами, что она открывает для них учётку на форуме и будет напечатать их ответы именно от их имени. Некоторые литераторы лично присутствовали в процессе, от некоторых имеются аудиозаписы бесед. То есть, ни что не придумано Нигорой и напечатано от имени тех литераторов. Все исключительно с их согласией. Она не воспользовала их имена в других целях.
Где тут может быть проблема для ю-форума?

Вот, смотрите выше на фотографию: Гулнора Каримова вед тоже не сама печатает тексты и никто не жалуется.

Нигора Умарова против рейтинга или имиджа или чести форума ничего плохого не сделала.

Тимур Абдукаюмов
18.03.2010, 10:34
В данной теме нет никакого примера из русскоязычных тем, что мне дает предполагать, что данная "проблематика" в русскоязычных темах не сушествует.Ничего личного, но Ваша логика мне не понятна.
То ест, националистический уклон сделан уже на самом первом посте данного топика. Никакого националистического уклона. Человек спросил на том языке, на котором ему удобно. Я вот тоже могу общаться на узбекском, но мне комфортнее на русском.

Timur Salikhov
18.03.2010, 10:38
Это не вкладывается в формат общения принятый не только на этом форуме, а вообще на форумах. Для таких целей достаточно других средств предоставления информации, ЖЖ, соц.сети и т.д., еще раз хочу отметить речь не о Нигоре и ни о учётках которые созданы ей, речь о ситуации в целом.А я говорил о данной проблематике касающая Нигоре....
Бекмирзо вы или не слышите или не хотите слышать...в любом обществе, сообществе, есть пользователи, правила, и люди следящие за соблюдение пользователями правил, до официальной реакции администрации форума обсуждать, что-либо бессмысленно, доводы можно приводить до бесконечности, и за, и против. Если администрация форума считает это нормальным она об этом поставит надеюсь нас в известность, аналогично и при отрицательном ответе. До этого момента обсуждение бесполезно.

Timur Salikhov
18.03.2010, 10:41
Не могу говорить за всех. Скажу за себя. Я прекрасно понимаю, что Нигора руководствовалось исключительно благими намерениями, меня лично интересует другое, была ли поставлена администрация в курс происходящего, и знал ли пользователь с которым общался человек указанный явно в профиле, о том, что ответы на его сообщения размещаются на форуме не лично, а от его лица. Вот и всё.

Timur Salikhov
18.03.2010, 10:47
Что касается личных сообщений. Ко мне зачастую обращаются люди посредством ЛС, и иногда с такими вопросами, разглашение которых третьим лицам было бы очень и очень не желательно, это и темы личного характера, и вопросы связанные с обеспечением прав в той области которой я работаю. Не думаю, что если бы пользователь явно был уверен в том, что его сообщение пройдет через третьи руки, он бы стал писать мне о некоторых проблемах в ЛС. Теперь понятно?

Anvar Nuriev
18.03.2010, 10:48
Timur Salikhov, Странно, другое, а именно отсуствие реакции Админов.

Bekmirzo
18.03.2010, 10:53
... знал ли пользователь с которым общался человек указанный явно в профиле, о том, что ответы на его сообщения размещаются на форуме не лично, а от его лица. Вот и всё.Мы знали. Здесь я сумею даже ответит за Husniddin Ato, OmoN и Lutfillo Tursunov.

Нигора Умарова всегда нам сообщает, в каком формате будет ведена беседа с тем или другим литератором в форуме.

Так что, можете расслабытся.

Sean
18.03.2010, 10:53
Вот, смотрите выше на фотографию: Гулнора Каримова вед тоже не сама печатает тексты и никто не жалуется.


Вы, уверен знаете и понимаете разницу между он-лайн конференцией и форумом.
Это делается так. Открывается тема "беседа с г-ном XXX", где в виде интервью публикуются вопросы и ответы, причем вопросы могут быть как от топикстартера так и от пользователей. Вопрос - ответ. И человек понимает что это он задал вопрос - передали г-ну XXX - он ответил - разместили.
А все остальное это отговорки.

:tatice_02:
:KidRock_06:

Timur Salikhov
18.03.2010, 11:00
... знал ли пользователь с которым общался человек указанный явно в профиле, о том, что ответы на его сообщения размещаются на форуме не лично, а от его лица. Вот и всё.Мы знали. Здесь я сумею даже ответит за Husniddin Ato, OmoN и Lutfillo Tursunov.

Нигора Умарова всегда нам сообщает, в каком формате будет ведена беседа с тем или другим литератором в форуме.
Так что, можете расслабытся.
Во первых я особо и не напряжен. А во вторых разделение пользователей на группы внутри групп, типа Husniddin Ato, OmoN и Lutfillo Tursunov которым Нигора Умарова всегда нам сообщает тоже по моему скромному мнению в рамках форума абсолютно не допустимо :(.

Talgat Ravilov
18.03.2010, 11:10
Здесь и обсуждать то нечего. В правилах запрещено, следовательно нарушивших надо наказать, какими бы благими целями они не прикрывались.

Bekmirzo
18.03.2010, 11:11
В данной теме нет никакого примера из русскоязычных тем, что мне дает предполагать, что данная "проблематика" в русскоязычных темах не сушествует.Ничего личного, но Ваша логика мне не понятна.
Keling, unda o'zbek tilida tushuntira qolay.
Sizning gapingizga ko'ra, Niroga Umarova bajarayotgan ishlar bu mavzuda faqat misol tariqasida keltirilyapti. Bu esa bizga Nigora qilayotgan ishlarni boshqalar ham qilyapti, degan mazmunni beradi. Shaxsan men sizning gapingizni shunday tushundim.
Demak, Nigora shoir va yozuvchilar bilan suhbatlarini ushbu Forumda faqat O'zbek tilida yuritgan. O'zbek tilida yuritilayotgan mavzularda esa Nigoradan boshqa odam bunday faoliyat yuritayotganini uchratmadim.
Bu esa menga siz nazarda tutgan boshqa holatlar Rus tilida yuritayotgan mavzularda bo'lishi kerak, degan fikr beradi. Rus tilidagi misollarni esa bu yerda hech kim keltirmagan. Bu esa menda rus tilidagi mavzularda Nigoradagi kabi faoliyat kuzatilmaydi, degan taassurot qoldirdi.

Fikrimni endi etkaza oldimmi?
Qaytarib aytaman, men barcha gaplarimda aynan ushbu forumdagi holatdan va aynan ushbu mavzuda qahramon qilib keltirilgan Nigora Umarova tematikasiga tayanyapman.

Никакого националистического уклона. Человек спросил на том языке, на котором ему удобно. Я вот тоже могу общаться на узбекском, но мне комфортнее на русском.
Gapingizning ikkinchi qismiga qo'shilaman. Shu tufayli qaytarib aytaman,. Maqsud Dadaboev bu mavzuni "Ijod xususida so'z" bo'limida yoritishi mumkin edi. Chunki Nigoraning bu mavzuda tilga olinayotgan ishi aynan o'sha bo'limda yuritilyapti. Maqsudning maqsadi aniq va tiniq - publikaga o'ynash va Nigora Umarovaning sha'niga putur yetkazish.
Maqsadi xolis bo'lganida, boshqacha yo'l tutardi.

Timur Salikhov
18.03.2010, 11:16
Здесь и обсуждать то нечего. В правилах запрещено, следовательно нарушивших надо наказать, какими бы благими целями они не прикрывались.
Не согласен абсолютно. Наказание предполагает под собой меру воздействия направленную на недопущение совершившим проступок подобных действий в последующем. Здесь немного иная ситуация, здесь иной формат общения..наказать всегда можно, только толку от этого мало.

Bekmirzo
18.03.2010, 11:17
Вот, смотрите выше на фотографию: Гулнора Каримова вед тоже не сама печатает тексты и никто не жалуется.


Вы, уверен знаете и понимаете разницу между он-лайн конференцией и форумом.
Это делается так. Открывается тема "беседа с г-ном XXX", где в виде интервью публикуются вопросы и ответы, причем вопросы могут быть как от топикстартера так и от пользователей. Вопрос - ответ. И человек понимает что это он задал вопрос - передали г-ну XXX - он ответил - разместили.
А все остальное это отговорки.

Siz esa, Sean, Nigora Umarova tomonidan u yoki bu adib va shoir bilan yuritilgan suhbatlarning aksariyati ushbu forumda aynan online-konferenciya formatida bo'lganini juda yaxshi bilasiz.
"Ijod xususida so'z" bo'limidagi tegishli mavzularni kuzatgan har bir forumchi bu narsani juda yaxshi tushunadi.

Bekmirzo
18.03.2010, 11:24
Во первых я особо и не напряжен. А во вторых разделение пользователей на группы внутри групп, типа Husniddin Ato, OmoN и Lutfillo Tursunov которым Нигора Умарова всегда нам сообщает тоже по моему скромному мнению в рамках форума абсолютно не допустимо :(.Timur aka,
javobning nimasidan qoniqmadingiz? Siz aniq savol berdingiz, men sizga aniq javob keltirdim.
Hech qanaqa razdelenie polzovateley bo'lgani yo'q. Men aniq bilgan odamlarni misol qilib keltirdim. Agar Timur Salikhovning "ijod xususida so'z" bo'limida ishtirok etib yurganini ko'rganimda, uni ham misol qilib keltirardim.
Istasangiz, o'sha yuqoridagi savolingizni Opros qilib mavzu oching, qoniqarli javob olarsiz.

Maksud Dadaboev
18.03.2010, 11:27
Бекмирзо, илтимос, малол келмаса, ўзингизни босиб олинг ва менга нисбатан шахсий ҳужумни тўҳтатинг. Мавзу рус тилида очилишига сабаб мурожаат маъмуриятга қаратилганидир. Маъмурият эса, шу жумладан Жалолитдин Раҳимов ва Элдар Ишимбаевлар, рус тилида мулоқот қилишади. Мен Нигора ва бошқалар билан олишиш мақсадини олдимга қўймаганман. Публикага ишлаяпти деган айбловларингиз ҳақоратли ва исботсиз.

Маъмуриятдан Бекмирзога нисбатан ҳақоратли гаплари учун чора кўришларини сўрайман. Нигорахон, сиз супермодераторсиз, илтимос, кўриб чиқинг.

Husniddin Ato
18.03.2010, 11:34
Сеть литераторов, известных писателей.
Интересно, что это за литераторы, писатели такие -неспособные несколько строчек самостоятельно написать?:)

Avvalo Natashaxon, yuqoridagi fikriz uchun O`sha mashhur adabiyot namoyondalarimizdan UZR so`rasangiz ayni muddao bo`lardi.

Agar haqiqatdam ham sizga ULARning kimligi qiziqarli bo`lsa kitob varaqlang. Yoki, o`sha "Ижод хусусида сўз" mavzusiga kiring.
Muhtarama Nigora Umarovaning harakatlari bilan ULAR haqidagi ma'lumotlar INET olamini ko`ryapti. Yo`qsa bilmadik kim bu beminnat faoliyat bilan shug`ullana olardi.

Nigora Umarovaga Katta rahmat aytgan holda, faoliyatlarida yanada bardavom bo`lishlarini so`rab, tilab qolardim.

Александр Сучков
18.03.2010, 11:40
Друзья!
Внимательно прочитал все посты , которые я понял (не все оттенки узбекского языка улавливаю, прошу прощения). Хотел бы немного структурировать проблемы и предложить свои решения.
1. Есть факты формального нарушения правил форума. Нарушения эти ИМХО достаточно грубые, т.к. ведение учетки от имени кого-либо лица вроде как не разрешается. Спасибо Maksud Dadaboev, что поднял такую тему.
2. С другой стороный я согласен с ребятами (Бекмирзо,Husniddin Ato, OmoN и Lutfillo Tursunov и другими), что они в приниципе с первого поста знали и понимали, что общение ведется через посредника и сам , например, Пиримкул Кодиров (дай бог ему здоровья , а нам дожить до его лет и сохранить ясность рассудка и написать столько произведений) сидит и пишет посты на юфоруме. Я тоже с первого же поста Пиримкула Кодирова понял и знал, что это пишет не он лично сам , НО мне лично очень понравилось то, что такие великие люди знают про наш юфорум и даже опосредованно участвуют в его работе !!!
3. Респект и у важение Нигоре Умаровой , что она делает такую полезную работу для нашего форума и то , что ребята активно читающие темы о которых ведется сейчас речь защищают Нигору , говорит о том , что ничего плохого , предосудительного и уж тем более вредного не сделано. Нужно и дальше продолжать это полезное для всех дело. Весь вопрос как?

Мои предложения:

1. Раз нарушены правила форума (но это пусть решает администрация), то учетные записи нужно удалить.
2. Одновременно с удалением этих учетных записей тут же создать учетные записи как "VIP -персоны" , потому что данные люди очень важны для нашего форума и дай бог , чтобы и другие известные люди при участии юфорумчан могли бы участвовать в работе юфорума с разной степенью присутствия.

3. Не делать из данного случая трагедии или поиска злого умысла. Есть нарушение (мое мнение формальное и не принципиальное по сути) - его нужно устранить и переоформить в соответствии с правилами, по которым все мы тут живем и общаемся:)
С уважением ко всем

P.S. Нигора! Не опускайте руки. Не ищите врагов в лице Ваших критиков:) Главное - активнее привлекайте на наш юфорум еще и еще интересных людей из области культуры, искусства и других. Дай бог Вам здоровья:)
С уважением

Bekmirzo
18.03.2010, 11:45
Бекмирзо, илтимос, малол келмаса, ўзингизни босиб олинг ва менга нисбатан шахсий ҳужумни тўҳтатинг. Мавзу рус тилида очилишига сабаб мурожаат маъмуриятга қаратилганидир. Маъмурият эса, шу жумладан Жалолитдин Раҳимов ва Элдар Ишимбаевлар, рус тилида мулоқот қилишади. Мен Нигора ва бошқалар билан олишиш мақсадини олдимга қўймаганман. Публикага ишлаяпти деган айбловларингиз ҳақоратли ва исботсиз.

Мне кажется, широко распространенная на этом форуме практика, когда модератор заводит учетку для другого человека и ведет от его имени беседы - не очень "правильная".

Речь идет о многочисленных известных деятелях культуры, которых интервьюирует Нигора Умарова и которые затем "отвечают" на вопросы форумчан и "беседуют" с ними. Всем известно, что набирает сообщения за этих людей сама Нигора, пересказывая слова, иногда, возможно, вольно. Мы же не можем этого знать.
Maqsud,
mening ayblovlarim haqoratsiz va isbotli hisoblanishi uchun men ham ayblovning oxirida sizga o'xshab "возможно" hamda "Мы же не можем этого знать." deb qo'yishim kerakmidi? Shunday bo'lsa, mening ayblovlarimni shu gapni qo'shgan holda qaytadan o'qib oling.



Бекмирзо, илтимос, малол келмаса, ўзингизни босиб олинг ва менга нисбатан шахсий ҳужумни тўҳтатинг.
To'lqin Eshbek degani domlaning gapirish uslubini eslatarkan shu joyi... :)

Sean
18.03.2010, 11:48
Bu esa bizga Nigora qilayotgan ishlarni boshqalar ham qilyapti, degan mazmunni beradi.
Maqsudning maqsadi aniq va tiniq - publikaga o'ynash va Nigora Umarovaning sha'niga putur yetkazish.
Интересно только меня посещают мысли что мы своими постами влезли в деятельнойсть какой те секты? Почему везде фигурируют "свои" и "чужие", почему каждый пост гласящий что г-жа Умарова была приведена в качестве примера рассматривают как личную вылазку против нее и прочее.
Еще одна тема (а может люди?), которую так и чешется рука отправить в игнор.

Husniddin Ato
18.03.2010, 11:55
Мавзу рус тилида очилишига сабаб мурожаат маъмуриятга қаратилганидир. Маъмурият эса, шу жумладан Жалолитдин Раҳимов ва Элдар Ишимбаевлар, рус тилида мулоқот қилишади.
Agar sizni maqsadingiz xolis ekan, unda nega ma'muriyatga PM orqali murojaat qilib qo`ya qolmadingiz? Axir siz o`sha mashhur ijodkorlarga ham PM orqali murojaat qilmoqchi edingzku? Agar haqiqatdan ham niyatingiz xolis va o`sha ijod ahliga shaxsan savollaringiz bo`lsa nega unda Nigora Umarovadan Pirimqul Qodirov yoki Usmon Azimlar va yoki Kommuna Ismoilovalar bilan uchrashtirishlarini so`ramadiz? Axir ular g`aminat shaxslarku. Bunday shaxslar bilan yuzma-yuz ko`rishish hammaga ham nasib qilavermaydi axir. Uni ustiga berilayotgan savollarga adiblarning "o`zlari" javob berayotgan bo`lsalar...

PMni bahona qilmaganingiz ma'qul.

Avvalambor bu masala o`zbek tilidagi mavzuga tegishli. Undan tashqari, forum Ma'muriyatini ham o`zbek tilini bilmaslikda ayblolmaysiz.

Александр Сучков
18.03.2010, 11:56
везде фигурируют "свои" и "чужие", почему каждый пост гласящий что г-жа Умарова была приведена в качестве примера рассматривают как личную вылазку против нее и прочее.
Я извиняюсь, что лезу со своими объяснениями. ИМХО ребята очень уважают Нигору. Я тоже лично с ней знаком , и могу сказать , что она очень впечатлительный и самокритичный, а главное честный человек.
Я бы тоже просил всех немного сбавить обороты и не искать "своих" и "чужих" , а также во всём виноватых :)
С уважением

Bekmirzo
18.03.2010, 11:57
Почему везде фигурируют "свои" и "чужие", почему каждый пост гласящий что г-жа Умарова была приведена в качестве примера рассматривают как личную вылазку против нее и прочее.
Вопрос:
можете привести пожалуйста другого форумчана в качестве примера для данной проблематики?
Нет?

Maksud Dadaboev
18.03.2010, 12:24
Яна бир марта илтимос қиламан, каминаи камтаринни тинч қўйинглар. Умуман олганда оддий бир "Ижод ҳусусида сўз" рукнига тегишли бўлмаган техник мавзуни сиёсатга айналтириб ўндан ортиқ саҳифага жанжал қилиб чўзиб юборишнинг ўзи тўғри эмас. Айниқса, мулоҳаза жараёнида келтирилган аргументларга мутлақо қулоқ солмасдан ўша битта пластинкани қайта-қайта айлантиришнинг умуман фойдаси йўқ .

Келинглар, Нигорани ҳам, мени хам, Пиримқул Қодиров ва бошқаларни ҳам тинч қўйиб, форум қоидаларини муҳокама қилайлик. Агар уларни муҳокама қилиш сизларга қизиқарли бўлса. Бўлмаса, ортиқча бу мавзуни ахлатхонага айлантиришнинг ҳожати йўқ. "Ижод ҳусусида сўз" керак ёки керак эмаслиги тўғрисида эса алоҳида мавзу очишларингиз мумкин, агар жуда шуни гаплашгиларингиз келса.

Colorado
18.03.2010, 12:40
Друзья!
Спасибо Maksud Dadaboev, что поднял такую тему.

Не понимаю, что мешало Максуду Дадабаеву задать свои вопросы в соответствующей теме?
Вернее понимаю - хотелось всеобщего внимания, holywar а.
И задача стояла выбить еще одного полезного участника форума, чтобы "дать по рукам".
Где Антон Коваленко, Надир Заитов, Ойбек Ибрагимов, Ойбек Ходжаев?
Заказ выполнен !?, дальше "гуляй вася".

Maksud Dadaboev
18.03.2010, 12:45
Не понимаю, что мешало Максуду Дадабаеву задать свои вопросы в соответствующей теме? Вернее понимаю - хотелось всеобщего внимания, holywar а. И задача стояла выбить еще одного полезного участника форума, чтобы "дать по рукам". Где Антон Коваленко, Надир Заитов, Ойбек Ибрагимов, Ойбек Ходжаев? Заказ выполнен !?, дальше "гуляй вася". Очень прошу, не искажайте написание моей фамилии. Мне неприятно.

По теме вашего комментария: я завел топик в самом что ни на есть "соответствующем" разделе - а именно в "Предложениях по форуму", где обсуждаются правила форума и все что с ним связано, так сказать, институционально.

Gebo
18.03.2010, 12:49
3. Респект и у важение Нигоре Умаровой , что она делает такую полезную работу для нашего форума и то , что ребята активно читающие темы о которых ведется сейчас речь защищают Нигору , говорит о том , что ничего плохого , предосудительного и уж тем более вредного не сделано. Нужно и дальше продолжать это полезное для всех дело. Весь вопрос как?
Слишком много лирики. Нигора создала прецедент, за ней могут последовать другие справедливо рассчитывая на безнаказанность. Либо правила едины для всех, либо зачем нужны правила? Вопрос только в этом.

Ulugbek Umirbekov
18.03.2010, 12:58
Друзья!
Спасибо Maksud Dadaboev, что поднял такую тему.

Не понимаю, что мешало Максуду Дадабаеву задать свои вопросы в соответствующей теме?
Вернее понимаю - хотелось всеобщего внимания, holywar а.
И задача стояла выбить еще одного полезного участника форума, чтобы "дать по рукам".
Где Антон Коваленко, Надир Заитов, Ойбек Ибрагимов, Ойбек Ходжаев?
Заказ выполнен !?, дальше "гуляй вася".

Не соглашусь. Тема поднята довольно актуальная. До поднятия этой темы и подтверждения самого факта ведения учеток другими людьми, я предполагал что статусы как Реал так и Опен, однозначно подтверждают что за сообщениями данной учетной записи стоит тот человек который указан в профиле. Сейчас такой уверенности нет. Дискредитация статусов как таковых.

Александр Сучков
18.03.2010, 13:36
Слишком много лирики. Нигора создала прецедент, за ней могут последовать другие справедливо рассчитывая на безнаказанность. Либо правила едины для всех, либо зачем нужны правила? Вопрос только в этом.
Это в нашей жизни стало очень мало лирики:) А жаль.
Еще раз повторюсь мои предложения: создать для почетных гостей специальный статус "VIP", а учетные записи тех , за кого их вели другие удалить за нарушение правил.
Может тогда и не будет больше подобных "прецедентов", "безнаказанности" и т.п.
Просто мне не хотелось бы, чтобы вместе с грязью выплеснули бы ребенка. А то вон у нас многие интересные ИМХО юфоручане чуть-что не так, или критика какая, с банами и штрафами - сразу же уходят с форума навсегда:(
С уважением

Timur Salikhov
18.03.2010, 13:40
....
Просто мне не хотелось бы, чтобы вместе с грязью выплеснули бы ребенка. А то вон у нас многие интересные ИМХО юфоручане чуть-что не так, или критика какая, с банами и штрафами - сразу же уходят с форума навсегда:(
С уважением
Очень интересный вопрос, правда здесь это оффтоп :(, сейчас создам тему по этому поводу. Меня тоже интересуют причины по которой уходят люди.

Timur Salikhov
18.03.2010, 13:50
Очень интересный вопрос, правда здесь это оффтоп , сейчас создам тему по этому поводу. Меня тоже интересуют причины по которой уходят люди. Люди уходят ИМХО потому что скучно стало -невозможно следить за спасибками, сложнее стало ориентироваться, не всегда знаешь, что писать...
Просьба к администрации перенести это в другую тему.
Сюда http://uforum.uz/showthread.php?t=12338

Тимур Абдукаюмов
18.03.2010, 14:18
Нигора создала прецедент, за ней могут последовать другие справедливо рассчитывая на безнаказанность.Не соглашусь. Никто не будет рассчитывать на безнаказанность, если администрация четко выскажет свою позицию.

Вообще, считаю, что никакой проблемы нет, есть несостыковка в целях и инструментах их достижения. А холивар пошел с беспочвенных обвинений в национализме.

OmoN
18.03.2010, 14:25
Кеча очилган мавзу 13 саҳифа бўлиб кетибди. Қойил... Менда қуйидаги саволлар пайдо бўлди:
1) Нигора опа олиб борган суҳбатлар ўзи кимга берган эди?
2) Ўша мавзуларни қоралаётганлар ўзи бирон марта ўша мавзуга кирганми?
3) Бу мавзуни кўтаришдан асосий мақсад нима?
4) Қоидалар одамлар учунми ёки одамлар қоидалар учунми?
5) Нигора опанинг фаолияти фақатгина мисол тариқасида келтирилган экан нега энди айнан Нигора опа?
6) Шу "жиноят"ни қилган бошқалар ҳам бормиди?
7) Нега форум администрацияси ҳалигача жим?
8) 13 саҳифалик жанжалга сабаб бўладиган қанақа ҳодиса бўлганди ўзи?
Демак, уларни бу вазиятдан хабардор килмагансиз.
Бу нарсани маъмуриятдан сўрашингизга нима ҳалақит беряпти?
Ундан зури бор - китобларидан олинади жавоблар.
Китобдан топса бўладиган жавобни ўқиб олишга ўзимнинг ҳам ақлим етади. Менга шахсан Пушкинннинг ўзи тасдиқлайдиган жавоблари керак. мпз форматда ёки у билан (телефон орқали/юзма-юз) боғланиб сўраганимда у жавобларни шахсан ўзи берганини тасдиқлаши керак.

bekww
18.03.2010, 15:03
Спасибо большое Нигоре Умаровой за все организованные виртуальные встречи с уважаемыми писателями, поэтами, критиками и др. деятелями культуры Узбекистана! То, что для некоторых из них были созданы учётки и Нигора за них писала с их слов, означает одно - то, что те известные люди доверяют ей, вот и всё. Если кто сможет всё это сделать лучше её, - Хуш келибсиз! Хотя, сомневаюсь, что, кто-либо сделает лучше ...
ИМХО...

Talgat Ravilov
18.03.2010, 15:05
СТо, что для некоторых из них были созданы учётки и Нигора за них писала с их слов, означает одно - то, что те известные люди доверяют ей, вот и всё.
Пойду зарегистрирую учетку Барака Обамы, пущай мне доверяет

Наташа
18.03.2010, 15:14
Avvalo Natashaxon, yuqoridagi fikriz uchun O`sha mashhur adabiyot namoyondalarimizdan UZR so`rasangiz ayni muddao bo`lardi.

Agar haqiqatdam ham sizga ULARning kimligi qiziqarli bo`lsa kitob varaqlang. Yoki, o`sha "Ижод хусусида сўз" mavzusiga kiring.
Muhtarama Nigora Umarovaning harakatlari bilan ULAR haqidagi ma'lumotlar INET olamini ko`ryapti. Yo`qsa bilmadik kim bu beminnat faoliyat bilan shug`ullana olardi.

Nigora Umarovaga Katta rahmat aytgan holda, faoliyatlarida yanada bardavom bo`lishlarini so`rab, tilab qolardim.

Возможно здесь написано, что то очень интересное, приведены замечательные аргументы, но к великому сожалению я совершенно не понимаю текста...:(

bekww
18.03.2010, 15:15
Оффтоп: Пойду зарегистрирую учетку Барака Обамы, пущай мне доверяет Если кто сможет всё это сделать лучше её, - Хуш келибсиз!
Давайте! :)

Gebo
18.03.2010, 15:16
Пойду зарегистрирую учетку Барака Обамы, пущай мне доверяет
Да фиг с ним с Обамой. Ща с десяток учеток зарегю друзей и знакомых, с них даже расписки могу взять. И вот легион клонов готов.

Наташа
18.03.2010, 15:23
Да фиг с ним с Обамой. Ща с десяток учеток зарегю друзей и знакомых, с них даже расписки могу взять. И вот легион клонов готов.
Вы не сможете им даже Real ID предоставить, а ведь их еще как то продать над...:biggrin:

bekww
18.03.2010, 15:33
Сообщение от Husniddin Ato
Пытаюсь перевести, не судите строго, :)
Прежде всего, Наташахон, было бы целесообразным за ваше вышеизложенное мнение попросить прощения у вышеперечисленных известных деятелей нашей литературы.
Если вам интересно, прочитайте их произведения, или пролистайте страницы раздела "Ижод хусусида сўз", действиями уважаемой Нигоры Умаровой инет видит сведения о них, иначе не знаем, чьими безвозмездными действиями мы это бы увидели

Komron Abdurahimov
18.03.2010, 15:38
Возможно здесь написано, что то очень интересное, приведены замечательные аргументы, но к великому сожалению я совершенно не понимаю текста...
Afsus!!!
O'zbek tilini o'rganib qo'yish kerak edi, Natashaxon!!! Rosa foydali gapdan quruq qoldingiz!!!

DarkCrew
18.03.2010, 15:41
Пытаюсь перевести, не судите строго, Прежде всего, Наташахон, было бы целесообразным за ваше вышеизложенное мнение попросить прощения у вышеперечисленных известных деятелей нашей литературы. Если вам интересно, прочитайте их произведения, или пролистайте страницы раздела "Ижод хусусида сўз", действиями уважаемой Нигоры Умаровой инет видит сведения о них, иначе не знаем, чьими безвозмездными действиями мы это бы увидели А если бы не строили искусственных преград, таких к примеру как для Наташихон(писали на узбекском априори зная что человек на нем не говорит), то узнали бы еще гораздо больше.
Странно но почему тогда никто из админов не идентифицирует что эти учотки клон? Никто эту ересть не читает? или там все настолько "тихо" или всем просто пофиг что там кто то шалит?
Ах вот она реакция
Afsus!!! O'zbek tilini o'rganib qo'yish kerak edi, Natashaxon!!! Rosa tarbiyaviy gapdan quruq qoldingiz!!!
Да нифига! может кто то вам переведет что она написала? Превратили ветку в фиг знает что... хотите обсудить - пишите на узбекском - и никто и не узнает про то как кто то там шалит с учетками. Админы будут читать и им также будет по барабасу...
Вот как должен выглядеть нормальный диалог такого формата
http://lenta.ru/conf/martynov/

Husen
18.03.2010, 15:42
Ахир, муаммони олдини олишнинг йўли мазкур мавзунинг дастлабки саҳифаларида айтиб бўлинди. Жавоблари билвосита жойлаштириладиган форумчилар учун алоҳида статус жорий этиш кераклиги таъкидланди. Энди бу масалага маъмурият жавобини кутиш керак, холос. Аммо буни ўрнига гап-сўзни аччиқ ичакдек чўзаётганларни ё қиларга иши йўқ, ё кўрарга кўзи!!! Ҳар томонлама ўйлаб кўрсам ҳам бошқача хулосага келолмаяпман, узр!

Dolphin
18.03.2010, 15:42
Вы не сможете им даже Real ID предоставить, а ведь их еще как то продать над...
Почему? Вот я своей девушке тут аккаунт заводил, ток пароль забыл. Кто мне мешает залить ее фото, которое подтвержу я и, скажем, Витус или Шерзод? А потом, имея две опенайдишных учетки, могу затащить сколько угодно "друзей" и все они будут опенайди, т.к. двое их подтверждают.

Наташа
18.03.2010, 15:51
Если вам интересно, прочитайте их произведения, или пролистайте страницы раздела "Ижод хусусида сўз", действиями уважаемой Нигоры Умаровой инет видит сведения о них, иначе не знаем, чьими безвозмездными действиями мы это бы увидели
Как только произведения будут переведены на один из понятных мне языков и начнут продаваться в стране моего проживания -возможно я куплю себе книжку и с удовольствием почитаю...:)
Прежде всего, Наташахон, было бы целесообразным за ваше вышеизложенное мнение попросить прощения у вышеперечисленных известных деятелей нашей литературы.
Не заметила ни одного деятеля литературы перечисленного в моем посте совершенно не понятно перед кем извиняться а самое главное за что?

Rustam Nabiev
18.03.2010, 15:58
Оффтоп: Разговор слепого с глухим....

Нигора-хон.
Я лично никак не уменьшаю Вашу проделанную работу, стремление, желание донести до масс мысли и всказывания значимых людей. То что Вы делаете - это очень здорово.

Я Вас за это уважаю.

Я сам очень долгое время занимался интервью. В том числе и известных людей нашей страны. Я знаю (не по наслышке) какая это работа. А то что Вы это еще пытаетесь донести до других (которых так же интересует их мнение) это уже Ваша инициатива, и довольно полезная.

Только я знаю разницу (профессионально), что одно дело когда люди напрямую общаются и когда через посредника (интервьюера).

Считается, когда интервьюер передает мысли интервьюированного (респондента), то он в любом случае (сознательно или безсознательно) привносит их в своей интерпретации. Поэтому и законы журналистики и законы социологии запрещают этого делать. Для этого существуют другие инструменты.

Вот и поэтому возникла эта дисскусия. Ведь это только на войне не существует правил. Но мы с Вами не на войне же. У нас есть правила, которым мы должны подчиняться.

Еще раз повторяю, дело не в том что Вы делаете, а в том как это преподносилось.

Я уважаю Ваш труд и объем затраченного труда, но не обижайтесь на людей, которые говорят "Делайте по правилам".

Если существующие правила не позволяют Вам донести в том виде мысли Ваших собеседников - внестие предложение по изменению или дополнению правил. Это в Ваших силах. Вот и все.

Мы же не на войне, давайте жить по правилам.
С уважением. :187:

OmoN
18.03.2010, 15:58
Почему? Вот я своей девушке тут аккаунт заводил, ток пароль забыл. Кто мне мешает залить ее фото, которое подтвержу я и, скажем, Витус или Шерзод? А потом, имея две опенайдишных учетки, могу затащить сколько угодно "друзей" и все они будут опенайди, т.к. двое их подтверждают.
Если кому нибудь интересно общение с ней ради Бога пожалуйста...

Dolphin
18.03.2010, 16:03
Если кому нибудь интересно общение с ней ради Бога пожалуйста...
Вы не так поняли. Я имел в виду, что с текущими реалиями RealID означает, что лицо на фото соответствует логину (c OpenID то же самое), но не более. Кому принадлежит учетная запись - непроверяемо.

Lutfillo Tursunov
18.03.2010, 16:20
Как только произведения будут переведены на один из понятных мне языков и начнут продаваться в стране моего проживания -возможно я куплю себе книжку и с удовольствием почитаю...
Произведения Худойберди Тўхтабоева переведены на многие языки мира. Вот, почитайте (http://lib.rus.ec/a/12652), не пожалейте (http://www.bookluck.ru/booktrooi.html).

Evgeniy Sklyarevskiy
18.03.2010, 17:17
Произведения Худойберди Тўхтабоева переведены на многие языки мира. Вот, почитайте, не пожалейте.
Попытка скачать дает ошибку 404. Может, у кого-то есть книги на русском языке, поделитесь пожалуйста.

Evgeniy Sklyarevskiy
18.03.2010, 17:43
Обратите внимание, что за этот пост (http://www.uforum.uz/showpost.php?p=374818&postcount=88) почти поровну благодарностей и протестов, причем, и там и там хорошие уважаемые мною люди. Вопрос философский и один из основополагающих в проблеме взаимного непонимания. Мы все разделены на 2 почти враждебные группы, условно А и Б.

1. А считает, что авторские права должны безукоснительно соблюдаться. Б считают, что все (информация во всяком случае) должно принадлежать всем.

2. А считают, что переходить дорогу можно только на зеленый свет, даже если нет машин на дороге, Б считают это глупым предрассудком.

3. А считают (моя знакомая из Риги например), что в гости надо приходить точно к назначенному времени, если опаздываешь на 5 минут, то надо предупредить. Б считают, что можно прийти на час позже назначенного и ничего страшного в этом нет, свои же люди и пр.

То есть, А за приоритет буквы закона и им хочется, чтобы все общество так и жило (как в Германии, например). Это Европейский подход.

Для Б приоритет созерцательности, человечности, духовности. Свойственно восточным людям, россиянам («да не парься ты...») и среднеазиатским («какой такой Павлин-мавлин, не видишь, мы кушаем..»)

Я, как бы ближе к Б, мне важнее значение проделанной Нигорой работы для общества в целом. Но и вполне могу понять (но не разделить) тех кто А, для которых важнее буква закона, ибо «если каждый будет нарушать, то блаблабла» и они по своему правы. Конечно, закон должен соблюдаться... но с головой... я бы не хотел жить в синтетическом обществе, где каждый шаг прописан и нарушить не дадут, тут же стуканут в полицию соседи если неправильно припарковался или прогревал двигатель... как это принято у них.

Оценщики моего поста как раз в чистом виде эти А и Б и есть. Те, кто не оценил — колеблются между ними. Ничего плохого в этом нет, это менталитет, воспитание, знак зодиака, темперамент и пр и пр. мы обречены жить вместе. Это и хорошо.

Efim Kushnir
18.03.2010, 17:52
Уважаемый ЕС, Вы это пишите от себя или от бывшей Шпатлевки? Только честно.

Dolphin
18.03.2010, 17:53
Оценщики моего поста как раз в чистом виде эти А и Б и есть. Те, кто не оценил — колеблются между ними. Ничего плохого в этом нет, это менталитет, воспитание, знак зодиака, темперамент и пр и пр. мы обречены жить вместе. Это и хорошо.

Тут же разговор не о авторских правах, а (уже) о бессмысленности опенайди в некоторых случаях, когда один и тот же человек постит от чужого имени под разными учетками.

Rustam Nabiev
18.03.2010, 18:27
Обратите внимание, что за этот пост почти поровну благодарностей и протестов, причем, и там и там хорошие уважаемые мною люди. Вопрос философский и один из основополагающих в проблеме взаимного непонимания. Мы все разделены на 2 почти враждебные группы, условно А и Б.

Евгений.
Я Вас иногда не понимаю. Интересно Вы дейстиельно так рассуждаете, или эти рассуждения предназначены для публики (исскуственные провокации), чтобы растормашить тему.

Никаких 2-х враждебных групп нет.

Есть некоторое расхождение в понимание. Как Вы говорите - представители группы А никоим образом, за время обсуждения не осудили Нигору за ее труд. Ни разу не было высказываний о бесполезности труда.

Они возражали о методах и способах предъявления такого труда.

На самом деле, если разобраться в целом, вся тема данного обсуждения решалось бы чисто технически - с применением тех или иных инструментов подачи материала.

Тема обсуждалась на высоко-эмоциональном уровне, поэтому возникла два лагеря (эмоции в решении таких вопросов неуместны).
А Вы (к сожалению) только подливаете "масло в огонь".


Те, кто не оценил — колеблются между ними

Обратите внимание на мой пост двумя выше Вашего. Я из числа не присоединившихся, и поэтому я "колеблюющийся между двумя группами"

По моему я там все ясно изложил.

Не надо в эмоциональном обсуждении даже добродушных "провокаций"

С уважением

Gebo
18.03.2010, 18:30
Вы не сможете им даже Real ID предоставить
Легко же. Двоих могу с паспортами привести прям в узинфоком, остальных будут подтверждать первые двое. Через месяц у меня будет с сотню рилайдиншых аккаунтов. Останется написать бота который ими будет рулить и форум ляжет.
А формально я всего лишь доведу до абсурда то что делает Нигора.

Sean
18.03.2010, 18:33
Мы все разделены на 2 почти враждебные группы, условно А и Б.
Взяли и сравнили божий дар с яичницей.
Вот возьмут завтра выйдет закон о том, что нужно в гости приходить ровно в назначенный час, и ваши отговорки про то что бабушку через дорогу переводили, будут лишь смягчающим фактором но не оправданием вины.
Соответственно и тут, оправдание о том что правила были нарушены ради светлых целей это смягчающий фактор, но нарушение имело место.
Они возражали о методах и способах предъявления такого труда.
Точно, а все перекинули в националистическое русло, видите ли мы не уважаем наших писателей.

Shomurodov Shohruh
18.03.2010, 18:40
Вы не сможете им даже Real ID предоставить
А формально я всего лишь доведу до абсурда то что делает Нигора.
А зачем? Зачем все доводит до абсурда?!
Вот Dolphin завел себе клона, его вычислили. Неужели Вы думаете что администрация, которая следит за узбекоязычными разделами форума, не читали все это?!
И еще одно предложение, Нигора Умарова является супермодератором, может все таки закрыть тему, чтобы еще больше не разводить флейм. А просто дать администрации решить все в закрытом порядке

DarkCrew
18.03.2010, 18:45
Тема обсуждалась на высоко-эмоциональном уровне, поэтому возникла два лагеря (эмоции в решении таких вопросов неуместны).Ну так и есть. Просто подогрело тему то, что только только вот обсуждали опен айди, реал айди, а тут под боком - сколько хочешь айди. И правда раз уж такое дело полезное можно дать статус ВИП, только зачем? Можно просто же под своей учеткой писать что вот такой то вот человек и вот интервью, зачем плодить учетки? Непонятно только это.
Мне до сих пор жутко неудобно про Кабулова- он оказывается был очень известный и очень уважаемый человек - а я думал что его от безисходности на эту должность поставили, но я ничего о нем толком не знал. Конечно если бы была информация о нем мне было бы интересно почитать! Но опять таки зачем делать учетку от имени человека который сам не пишет. Виртуальное присутствие? Часть менталитета (это видимо то на что частично намекал ЕС)?

Gebo
18.03.2010, 18:45
А зачем? Зачем все доводит до абсурда?!
Вопрос не в этом. Вопрос в регулировании и статусе.

Evgeniy Sklyarevskiy
18.03.2010, 18:45
Тема обсуждалась на высоко-эмоциональном уровне, поэтому возникла два лагеря (эмоции в решении таких вопросов неуместны).
А Вы (к сожалению) только подливаете "масло в огонь".

Жаль, что Вы так поняли, я наоборот хотел сгладить конфликт. Он же не конкретно в том что конкретно Нигора якобы нарушила конкретные пункты, а в нашем отношении к этому. Я считаю, что польза важнее пунктов правил. Многие за приоритет законности. Я всего лишь хотел показать, что это разночтение вытекает из воспитания, мировоззрения, темперамента... это не значит, что кто-то хуже а кто-то лучше, просто мы все разные и именно в этом вопросе разделились как А и Б.

Сейчас слово за администрацией. И ей не просто: чью бы сторону она ни приняла, противоположная сторона будет в обиде. Надо узаконить сложившееся положение, например, как предлагал АС введением статуса ВИП, или гостей, или приглашенных участников.

Rustam Nabiev
18.03.2010, 18:58
Жаль, что Вы так поняли, я наоборот хотел сгладить конфликт

А представляете, сколько людей подумали как я.
Поэтому лучше всего думать Вам (спрогнозировать заранее реакцию понимания)

Сейчас слово за администрацией. И ей не просто: чью бы сторону она ни приняла, противоположная сторона будет в обиде. Надо узаконить сложившееся положение, например, как предлагал АС введением статуса ВИП, или гостей, или приглашенных участников.

Возражаю от VIP потому, что:

Считается, когда интервьюер передает мысли интервьюированного (респондента), то он в любом случае (сознательно или безсознательно) привносит их в своей интерпретации. Поэтому и законы журналистики и законы социологии запрещают этого делать. Для этого существуют другие инструменты.

На этом форуме считающий себя адекватным человек продолжает учится. Давайте продолжать учится и овладевать новыми знаниями (инструментами подачи мысли)

С уважением ко всем.

Dolphin
18.03.2010, 19:16
Вот Dolphin завел себе клона, его вычислили. Неужели Вы думаете что администрация, которая следит за узбекоязычными разделами форума, не читали все это?!
Ну, коль скоро я дарту вейдеру указал свои имя-фамилию и контакты, вычисление упростилось :)

И еще одно предложение, Нигора Умарова является супермодератором, может все таки закрыть тему, чтобы еще больше не разводить флейм. А просто дать администрации решить все в закрытом порядке
А демократия???

Maksud Dadaboev
18.03.2010, 19:42
Евгений Семенович, не делите, пожалуйста, участников дискуссии на лагери. Я тут уже как только ни пытался сделать так, чтобы этого не было. Вы же подливаете. Провокация? Кажется вы на днях признавались что провокатор вы сознательный и специально провоцируете. Любого другого за это забанили бы, а к вашим сединам уважение видать работает.

Медвежью услугу Нигоре оказали ее защитники, выставившие вопрос как нападки на нее и вообще чуть ли не на узбекскую культуру и литературу. Но, с другой стороны, она сама задала этот вектор своим первым же ответом в этой теме. Что меня, если честно, сильно расстроило. Ведь в супермодераторах, как где-то говорил Джалолатдин Рахимов, должны быть люди с трезвым рассудком, они должны пресекать холивары и т.д. Здесь же супермод создает на ровном месте битву "стенка-на-стенку", зная что ее первый ответ в этой ветке неизбежно станет призывом к группе товарищей, активно участвующих в беседах с теми самыми известными людьми через юФорум, защищать ее от невежд, не разбирающихся в предмете, не читавших нужные темы, и вообще не знающих узбекского языка.

Насчет в курсе администрация или нет. По крайней мере совсем в сторонке оставаться она не могла, потому что кто-то же технически переводил виртуальные учетки в группу Real ID. Не припомню, чтобы с этих учеток были комментарии в ветке "Запросы-подтверждения" - значит, решалось в личке.

Shomurodov Shohruh
18.03.2010, 19:55
А демократия???
Если не ошибаюсь, то на форуме нету демократии.:)

Lutfillo Tursunov
18.03.2010, 20:00
Попытка скачать дает ошибку 404. Может, у кого-то есть книги на русском языке, поделитесь пожалуйста.
Здесь можно скачать. (http://www.ziyouz.com/index.php?option=com_remository&Itemid=57&func=fileinfo&id=625)

Наташа
18.03.2010, 20:25
Евгений Семенович, не делите, пожалуйста, участников дискуссии на лагери. Я тут уже как только ни пытался сделать так, чтобы этого не было. Вы же подливаете. Провокация? Кажется вы на днях признавались что провокатор вы сознательный и специально провоцируете. Любого другого за это забанили бы, а к вашим сединам уважение видать работает.

Медвежью услугу Нигоре оказали ее защитники, выставившие вопрос как нападки на нее и вообще чуть ли не на узбекскую культуру и литературу. Но, с другой стороны, она сама задала этот вектор своим первым же ответом в этой теме. Что меня, если честно, сильно расстроило. Ведь в супермодераторах, как где-то говорил Джалолатдин Рахимов, должны быть люди с трезвым рассудком, они должны пресекать холивары и т.д. Здесь же супермод создает на ровном месте битву "стенка-на-стенку", зная что ее первый ответ в этой ветке неизбежно станет призывом к группе товарищей, активно участвующих в беседах с теми самыми известными людьми через юФорум, защищать ее от невежд, не разбирающихся в предмете, не читавших нужные темы, и вообще не знающих узбекского языка.

Насчет в курсе администрация или нет. По крайней мере совсем в сторонке оставаться она не могла, потому что кто-то же технически переводил виртуальные учетки в группу Real ID. Не припомню, чтобы с этих учеток были комментарии в ветке "Запросы-подтверждения" - значит, решалось в личке.
Ну ничего ведь не случилось... правда?...:) Всегда можно в конце то концов сделать отдельную группу "клонов" -ограничить их в определенных правах... и пусть себе пишут на здоровье -кстати это уже даже где то предлагалось...:) разблокируйте наконец lili:biggrin:

bekww
18.03.2010, 21:45
Медвежью услугу Нигоре оказали ее защитники


Эту "услугу" всему форуму оказали вы, шеф! На самом деле там не было особых нарушений. Нигора Умарова, как я понял, там выступала как пресс-секретарь тех известных людей, собирала вопросы и передавала соответствующим лицам. Так же и с ответами.

Maksud Dadaboev
18.03.2010, 21:54
Медвежью услугу Нигоре оказали ее защитники
Эту "услугу" всему форуму оказали вы, шеф!
Разрешите с вами не согласиться. Приведу выдержку из первого ответа в этой теме:

Нужны ли юфоруму такие виртуальные "участники"? Им еще и Real ID автоматом дают.

Balki sizning fikringizcha kerakmasdir. Biroq o'zbek internetini foydali ma'lumotlar bilan to'ldirish uchun shunday ma'lumotlar nihoyatda zarur.
"Real ID" masalasiga kelsak nahotki asarlari butun dunyoga mashhur, dunyo taniydigan shaxslarni "Real Id" ga o'tkaza olmasak? Bu ularga nisbatan hurmatsizlikni bildirmaydimi?
Именно этот момент стал переломным в беседе. На вопрос про "виртуальность" учеток, сформулированный в форме "нужны ли" в ответ я получил эмоциональный комментарий про развитие узбекской части интернета, наполнение ее материалами и что я неуважительно отнесся к уважаемым людям.

То что произошло дальше, было предсказуемо, тональность разговора была задана.

DarkCrew
18.03.2010, 22:19
получил эмоциональный комментарий про развитие узбекской части интернетаЕсли вам не сложно переведите пожалуйста...

bekww
18.03.2010, 22:41
Если вам не сложно переведите пожалуйста...

Перевожу по мере моих сил...
Возможно, по вашему мнению, для вас это не нужно.
Но для узбекского инета это очень необходимо для заполнения его полезной информацией. К вопросу "реал айди", неужели для лиц, чьи произведения знает весь мир, мы не можем присвоить статус "Real ID"? Разве это не будет актом неуважения к ним?

Dolphin
18.03.2010, 22:58
К вопросу "реал айди", неужели для лиц, чьи произведения знает весь мир, мы не можем присвоить статус "Real ID"?
Не можем, если учеткой владеют не они. Постить выдержки из их произведений множно и под именем anonymous, хуже они от этого не станут.

bekww
18.03.2010, 23:15
Тогда возникает вопрос, у многих мало-мальски известных людей есть пресс-секретари, посредством которых те общаются с миром, это ведь нормально!
Ну вот представьте, что Нигора такой вот представитель...

Evgeniy Sklyarevskiy
18.03.2010, 23:43
Возможно, по вашему мнению, для вас это не нужно.
Но для узбекского инета это очень необходимо для заполнения его полезной информацией. К вопросу "реал айди", неужели для лиц, чьи произведения знает весь мир, мы не можем присвоить статус "Real ID"? Разве это не будет актом неуважения к ним?

Нигора права, это уважаемые известные писатели, неужели и их кто-то должен был формально подтвердить, что знаком с ними, чтобы присвоить реалайди? Неэтично выглядит.

Насчет обвинения меня в разжигании, делении на два лагеря и пр.
Писал уже о непонятках не раз. Есть такой афоризм: «мелкие люди обсуждают людей, средние — события, большие — явления». Каждая попытка немного приподняться над проблемой, абстрагироваться и посмотреть на нее чуть со стороны и философски вызывает обвинения что я такой сякой, что сам того-сего не делаю и поэтому и пр и пр, что было много раз.

Я просто предложил объяснение текущего конфликта (и нескольких бывших ранее) за счет разных приоритетов отношения к закону и к жизни «по понятиям».

У одних преобладает одно, у других другое.

Это ни для кого не обидно и не плохо и надо обладать больной фантазией, чтобы разглядеть в этой модели провокации и пр и пр.

У кого преобладает любовь к законности, смотрят с одной стороны на проблему, те, у кого преобладает общая целесообразность происходящего — с другой. Это не страшно, это нормально, что мнения разные, так и должно быть. Надо вместе с администрацией найти устраивающее всех решение.

Torontonian
18.03.2010, 23:50
Насчет в курсе администрация или нет. По крайней мере совсем в сторонке оставаться она не могла, потому что кто-то же технически переводил виртуальные учетки в группу Real ID. Не припомню, чтобы с этих учеток были комментарии в ветке "Запросы-подтверждения" - значит, решалось в личке. 100% Белламар. С возвращением :)

Anvar Nuriev
18.03.2010, 23:52
вместе с администрацией
учитывая номер поста 166, стоящий поныне воз, активность вышеукзанной админии в других темах, можно сказать:
Нет сынок, это фантастика (с)

DarkCrew
18.03.2010, 23:59
Перевожу по мере моих сил... Возможно, по вашему мнению, для вас это не нужно. Но для узбекского инета это очень необходимо для заполнения его полезной информацией. К вопросу "реал айди", неужели для лиц, чьи произведения знает весь мир, мы не можем присвоить статус "Real ID"? Разве это не будет актом неуважения к ним?
О! теперь можно к этому что то сказать... Для лиц, чьи произведения знает весь мир можно и раздел отдельный открыть! И каждому по пресс секретарю. Но, это не одно и тоже когда кто то создает их виртуальную видимость. В русскоязычной части есть ЕС к примеру, он часто выкладывает чьи то интервью и все их обсуждают. Недавно я выложил подобный материал про милицию, но при этом не создавал учетки министра МВД.
Ну вот представьте, что Нигора такой вот представитель... Вот тоже сижу и думаю... только без обид - обратите внимание... все кто чем то недоволен пишут на русском. Может нам стоит немного помолчать и пойти себе восвояси со своим менталитетом? Нигора делает большое дело - и те для кого она это делает довольны. В чем проблема то? Мне (а я пока аноним-никак фото подходящее не найду) например парралельно что там пишут на узбекском - просто потому что не понимаю ничего. Если от этого кому то польза хоть какая то - спасибо этому человеку огромное.
Кажется пора завязывать с дальнейшим обсуждением. Может нарушение и есть - но оно никого не трогает, не оскорбляет. Да - это не правильно то, что она делает (плодит учетки) с буквы закона. Но большинство это не трогает - и мне кажется стоит закрыть на это глаза.
С уважением Виктор Воронов.

bekww
19.03.2010, 00:08
О! теперь можно к этому что то сказать
А что сказать:?
Только спасибо Нигоре Умаровой за интервью с интересными людьми...
Опять же, если сможете сделать лучше неё, добро пожаловать! (искренне!)

DarkCrew
19.03.2010, 00:23
А что сказать:?
Нигора делает большое дело - и те для кого она это делает довольны
Если от этого кому то польза хоть какая то - спасибо этому человеку огромное

Просто по узбекски не понимаю... и всего то.

Eldar Ishimbaev
19.03.2010, 09:13
100% Белламар. С возвращением
Это не белламар, это другой участник форума.

Colorado
19.03.2010, 09:24
А что сказать:?
Нигора делает большое дело - и те для кого она это делает довольны
Если от этого кому то польза хоть какая то - спасибо этому человеку огромное

Просто по узбекски не понимаю... и всего то.
Вам в помощь, один из постов Нигоры Умаровой
Аввал узингга бок, кейин ногора кок
Перевод с узбекского на русский: Сначала посмотри на себя, потом бей литавры (т.е сначала посмотри на себя, а потом труби о недостатках других)

Анологичная русская пословица:Не смейся чужой беде, своя на гряде. Чем кумушек считать трудиться, не лучше ль на себя, кума, обратиться.

Айтсам тилим куяди, айтмасам-дилим.
Перевод с узбекского на русский: скажу-язык сгорит, не скажу-душа сгорит; сказать-язык не поворачивается, а не сказать-совесть мучает; стыдно сказать, грех-утаить.

Айтилмаган кунок(мехмон)-йунилмаган таёк.
Перевод с узбекского на русский: Незванный гость необтессанное бревно; незванный гость хуже занозы.

Айтган жойдан колма, айтмаган жойга борма.
Перевод: От приглашения не отказывайся, туда, куда тебя не приглашали, не иди.

Аввал йулдош, кейин йул.
Перевод: Сначала попутчик, а потом дорога-путь.

Аёз, утган кунингни унутма, хон (кун) чоригингни куритма.
Перевод с узбекского на русский:Аяз, не забывай свои прошлые дни(свое прошлое), не забывай свои старые башмаки; не уничтожай свои старые опорки.
Анологичная русская пословица:При сытости помни голод, а при богатстве-убожество.

Аввал таом, баъдаз калом.
Перевод с узбекского на русский:Сначала еда, потом беседа.
Анологичная русская пословица:Сперва напои, накорми, а потом спрашивай.

Как вы думаете, это разделяет или объединяет.....

Timur Salikhov
19.03.2010, 09:26
100% Белламар. С возвращением
Это не белламар, это другой участник форума.
ЭЛ тысяча извинений...это всё что может сообщить администрация форума по теме топика?

Sean
19.03.2010, 09:27
Если от этого кому то польза хоть какая то - спасибо этому человеку огромное. Кажется пора завязывать с дальнейшим обсуждением. Может нарушение и есть - но оно никого не трогает, не оскорбляет. Да - это не правильно то, что она делает (плодит учетки) с буквы закона. Но большинство это не трогает - и мне кажется стоит закрыть на это глаза.
Поставил за ваше сообщение и согласен на 100% с этим.
Теперь посмею поставить вопрос: Можно или нет создавать учетки от имени другого человека или нет?
Давайте будем исходить из этого без перехода на конкретные персонажи. Ответ на вопрос можно или нет. Если можно то давайте такие права дадим всем (само собой с отправкой копии разрешения на имя администрации), если нет - то нет.

Eldar Ishimbaev
19.03.2010, 09:32
ЭЛ тысяча извинений...это всё что может сообщить администрация форума по теме топика?
Я - да.

bekww
19.03.2010, 10:41
Как вы думаете, это разделяет или объединяет.....
Наверное, объединяет! ИМХО.

DarkCrew
19.03.2010, 11:10
Теперь посмею поставить вопрос: Можно или нет создавать учетки от имени другого человека или нет? Я же уже ответил - согласно букве закона и по логике нельзя и как по мне то, тоже нельзя... Это не правильно. Но!!! судя по тому что она делает и НИКОМУ не причиняет вреда, а приносит только пользу как выяснилось - стоит не обращать внимания на такое нарушение. Это стоит решить с администрацией форума мне кажется. Если в той части форума удобно читать так чтобы была учетка этого человека - надо условно разрешить делать это - как? - вопрос к администрации.

Наташа
19.03.2010, 12:37
Я же уже ответил - согласно букве закона и по логике нельзя и как по мне то, тоже нельзя... Это не правильно. Но!!! судя по тому что она делает и НИКОМУ не причиняет вреда, а приносит только пользу как выяснилось - стоит не обращать внимания на такое нарушение. Это стоит решить с администрацией форума мне кажется. Если в той части форума удобно читать так чтобы была учетка этого человека - надо условно разрешить делать это - как? - вопрос к администрации.
Совершенно согласна, если товарищей устраивает такое положение вещей пусть пользуются на здоровье -однако хотелось бы оговориться, что если подобное будет происходить в русскоязычной части форума -то его уровень упадет "ниже плинтуса"(с) -по крайней мере я не стану терпеть такое...

Timur Salikhov
19.03.2010, 12:52
Разговаривал только, что с ДЖ по телефону. Спросил и касательно этой темы. Он реально сильно занят и не может ответить, но в ближайшее время отпишет.

Вкратце: Администрация форума была проинформирована заранее. Нигора получила добро на ведении учётных записей, с согласия самих людей и администрации форума, при личной встрече. В связи с отсутствием формата такого общения был принят такой как есть, это недочёт администрации и он будет исправлен. Пользователи изначально были проинформированы, что общение будет протекать в таком русле. Никакого скрытого смысла в действиях Нигоры нет. Сама ситуация с учётками рассматривается, в теме есть полезные предложения по их статусу и они будут учтены.
Больше смысла обсуждать этот вопрос не вижу, призываю всех прекратить флейм, по крайней мере до сообщения от ДЖ.

Rustam Nabiev
19.03.2010, 13:17
Разговаривал только, что с ДЖ по телефону. Спросил и касательно этой темы. Он реально сильно занят и не может ответить, но в ближайшее время отпишет.

Вкратце: Администрация форума была проинформирована заранее. Нигора получила добро на ведении учётных записей, с согласия самих людей и администрации форума, при личной встрече. В связи с отсутствием формата такого общения был принят такой как есть, это недочёт администрации и он будет исправлен. Пользователи изначально были проинформированы, что общение будет протекать в таком русле. Никакого скрытого смысла в действиях Нигоры нет. Сама ситуация с учётками рассматривается, в теме есть полезные предложения по их статусу и они будут учтены.
Больше смысла обсуждать этот вопрос не вижу, призываю всех прекратить флейм, по крайней мере до сообщения от ДЖ.

Спасибо Тимур.

Если бы это информация исходила с первых сообщений от информированных лиц (любого кто в "теме"), то отрицательного эффекта от эмоционального "перегрева" форума НЕ БЫЛО бы.

Обсуждение протекало в решение технических аспектов вопроса. И все.

Я считаю это ошибкой.

Timur Salikhov
19.03.2010, 13:20
Если бы это информация исходила с первых сообщений от информированных лиц (любого кто в "теме"), то отрицательного эффекта от эмоционального "перегрева" форума НЕ БЫЛО бы.
Обсуждение протекало в решение технических аспектов вопроса. И все.
Я считаю это ошибкой.
ДЖ писал в теме но в момент апгрейда движка, так совпало. Но потом сообщения росли как снежный ком, а отвечать на серьезные вопросы не прочитав тему не в его правилах. Ничего страшного...выпустили пар чуть-чуть...тоже полезно.

Rustam Nabiev
19.03.2010, 13:26
Если бы это информация исходила с первых сообщений от информированных лиц (любого кто в "теме"), то отрицательного эффекта от эмоционального "перегрева" форума НЕ БЫЛО бы.
Обсуждение протекало в решение технических аспектов вопроса. И все.
Я считаю это ошибкой.
ДЖ писал в теме но в момент апгрейда движка, так совпало. Но потом сообщения росли как снежный ком, а отвечать на серьезные вопросы не прочитав тему не в его правилах. Ничего страшного...выпустили пар чуть-чуть...тоже полезно.

Принято.:187:
Ну кроме него еще несколько человек (судя по Вашей информации) были в "теме" они уж могли об этом сообщить с самого начала (к тому же наверняка они участвовали в обсуждении). :rtfm:

Dolphin
19.03.2010, 13:35
Сама ситуация с учётками рассматривается, в теме есть полезные предложения по их статусу и они будут учтены. Больше смысла обсуждать этот вопрос не вижу, призываю всех прекратить флейм, по крайней мере до сообщения от ДЖ.
Предлагаю пользователям, находящимся под вопросом, поставить еще один квадратик "представитель" или что-то в этом роде, и все будут довольны.

Xurshid
24.03.2010, 11:57
О! теперь можно к этому что то сказать...
Ну, наконец-то, кто-то перевел Дарк Крьюву суть данной темы на понятный человеческий язык. :)

وكنت قد ترجمت إلى اللغة الصينية!

Так надо было в ТГТУ изучать узбекский, а не арабский, у меня вопрос к вам, в данном предложении, фразой «переведите на второй язык», вы подразумеваете вторым языком русский или узбекский, или все таки для вас русско-узбекские языки вторые а арабский первый? :)

DarkCrew
24.03.2010, 12:57
Так надо было в ТГТУ изучать узбекский, а не арабский, у меня вопрос к вам, в данном предложении, фразой «переведите на второй язык», вы подразумеваете вторым языком русский или узбекский, или все таки для вас русско-узбекские языки вторые а арабский первый?
Если вам не сложно переведите пожалуйста... А насчет второй-первый это вы уже пытаетесь разыграть "национальную карту" - ну что ж попробуйте.
В институте(впрочем как и в школе) учили и русский и узбекский. Если я на нем (узб) не понимаю - ничего страшного в этом для себя не вижу. Живу в стране в которой живу - тут русский - государственный. Просьба перевести на русский - сближает культуры - я могу не так понять при переводе со словарем к примеру. Арабский, турецкий и прочие языки не изучал вовсе, но как вы утверждаете "знаю" их благодаря ЧУДО ФИГОВИНЕ (http://translate.google.ru/?hl=ru&tab=wT#). Жаль там нет узбекского. Про языки уже писал - когда вы пишите в тему где название указано на русском, узбекский комментарий - рассчитывать на то, что вас поймут немного глуповато. Да - гордо, независимо и проч... но НЕПОНЯТНО!

OmoN
15.04.2010, 17:03
Мана мавзуда кўтарилган шов-шув ҳам тинди. ОффлайнАйДи статуси жорий қилинди. Лекин жанжал кўтарганлар учун нима ўзгарди? Ҳалиям таниқли адибларимизнинг хабарларини ўқиб турибмиз. Ҳалиям улар ўзлари ёзишаётгани йўқ. 19-саҳифани тўлдириб жанжал кўтарганлар нимага эришди? Ахир ҳеч нарса ўзгаргани йўқ-ку (ёки ўзгарса ҳам мен сезмадим). Бу мавзуда жанжал кўтарганлар учун янги статус ҳам жорий қилингани йўқ. Менимча мукофот ҳам берилмаган бўлса керак. Қачонгача шунақа майда-чуйдаларни деб вақт сарфлаймиз? Бу жанжални бошлаганлар адиблар учун алоҳида статус жорий қилинишидан аввал ҳам у бўлимга киришмасди. Ҳозир ҳам серқатнов бўлиб қолишгани йўқ. Хуллас ҲЕЧ НИМА ЎЗГАРМАДИ. Ҳеч ким ҳеч нимага эришмади.
Про языки уже писал - когда вы пишите в тему где название указано на русском, узбекский комментарий - рассчитывать на то, что вас поймут немного глуповато.
Если правилы форума позволяет мне наплевать меня понимают или нет.
... но НЕПОНЯТНО!Это Вам непонятно наверное.

JH
17.04.2010, 00:11
Мана мавзуда кўтарилган шов-шув ҳам тинди. ОффлайнАйДи статуси жорий қилинди. Лекин жанжал кўтарганлар учун нима ўзгарди? Ҳалиям таниқли адибларимизнинг хабарларини ўқиб турибмиз. Ҳалиям улар ўзлари ёзишаётгани йўқ. 19-саҳифани тўлдириб жанжал кўтарганлар нимага эришди? Ахир ҳеч нарса ўзгаргани йўқ-ку (ёки ўзгарса ҳам мен сезмадим). Бу мавзуда жанжал кўтарганлар учун янги статус ҳам жорий қилингани йўқ. Менимча мукофот ҳам берилмаган бўлса керак. Қачонгача шунақа майда-чуйдаларни деб вақт сарфлаймиз? Бу жанжални бошлаганлар адиблар учун алоҳида статус жорий қилинишидан аввал ҳам у бўлимга киришмасди. Ҳозир ҳам серқатнов бўлиб қолишгани йўқ. Хуллас ҲЕЧ НИМА ЎЗГАРМАДИ. Ҳеч ким ҳеч нимага эришмади.

Оббо ОмоН-эй, тиниб тинчимаган инсон. Зерикиб қолдингизми, юфорумда жанжал етишмаяптими? Ундай бўлмаса, не учун вентиляторга яна бир кетмон бўқ ташлардингиз?

Берган саволларингизга жавобларни, яъни савол Нигора ва адибларга қарши эмас, балки форум қоидаларини аниқлаш учунлигини, 19 саҳифалик жанжални мавзуни кўтарганлар эмас, балки жавоб ёзган истеричкалар қўзғатганини, айтилди-ку кўп марта, яна нима мақсадни кўзлаяпсиз қайтадан очиб. Жанжални бошлаганлар адиблар билан суҳбат бўлимига қай даражада серқатновлигини қаердан биласиз? "Кўринмас" статусидан ҳабарингиз борми ўзи, ёки сиз учун "қатнаш" деганда сўлагини оқизиб "ақлли" комментарийлар ёзмаса ҳисоб эмасми?

Ёки Мақсуд Дадабоев қиёфаси орқасида Жаҳонгир Ҳаитовлиги тўлиқ ошкор бўлмаганига тинчланмайсизми? Ўтган сафарги сотқинлигингиз етарли эътиборга эга бўлмаганига уҳлолмаяпсизми? Ўзингизни босиб олинг, мана керак бўлса ўзим айтаман.

OmoN
17.04.2010, 11:39
Ёки Мақсуд Дадабоев қиёфаси орқасида Жаҳонгир Ҳаитовлиги тўлиқ ошкор бўлмаганига тинчланмайсизми?
Мақсуд Дадабоев ёки Жаҳонгир Ҳаитов ҳақида биронтаям сўз ёзмадим. Форумда Тутанхамон ёки Рамзес 2 номи билан пайдо бўлсангиз ҳам менга зарари тегмайди. Фақат шунча жанжалдан нима фойда топилганини билмоқчиман холос. 19 саҳифалик тортишув нима берди? Ўзи қилинган қоидабузарлик шунчалик жанжалга арзирмиди? Қоиданинг бузилиши кимга зиён етказганди?

JH
17.04.2010, 11:43
Мақсуд Дадабоев ёки Жаҳонгир Ҳаитов ҳақида биронтаям сўз ёзмадим.МД блокировка қилинган. Жавобни кимдан кутган эдингиз?

Nigora Umarova
17.04.2010, 11:43
Муаммо бартараф этилган (http://uforum.uz/index.php?page=offlineid)лиги учун ҳам мавзу ёпилди!!!